Mieszkania dla seniorów w Katowicach

i

Autor: Wkimedia Commons/zdj. ilustracyjne

Wiadomości

W Katowicach powstaną nietypowe mieszkania. Ułatwią funkcjonowanie kilkunastu seniorom

Katowicki magistrat zapowiedział nową inwestycją. W stolicy województwa śląskiego mają powstać dwa nowe mieszkania wspomagana dla seniorów. Celem inicjatywy jest poprawa jakości życia osób starszych, oferując wsparcie w codziennych czynnościach.

Spis treści

  1. Gdzie powstaną mieszkania wspomagane w Katowicach?
  2. Co czwarty mieszkaniec Katowic to senior
  3. Czy w Katowicach są już mieszkania wspomagane?

Gdzie powstaną mieszkania wspomagane w Katowicach?

W czwartek, 26 września katowicki magistrat zapowiedział budowę dwóch mieszkań wspomaganych. Lokale mają zapewnić opiekę 11 seniorom.

Mieszkania wspomagane mają na celu wsparcie osób, które z powodu wieku, niepełnosprawności lub choroby potrzebują pomocy, ale nie wymagają całodobowej opieki, jak w domach pomocy społecznej. Oprócz wsparcia, seniorzy będą mogli cieszyć się wzajemnym towarzystwem – wyjaśnia Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic.

 Jako pierwsze do mieszkań wspomaganych przyjęte zostaną osoby korzystające z usług opiekuńczych MOPS, które zamieszkują duże lokale komunalne - Dzięki temu te kosztowne w utrzymaniu mieszkania wrócą do zasobu gminy i będą mogły zostać przekazane innym potrzebującym – tłumaczy wiceprezydent.

Usługi oferowane w mieszkaniach wspomaganych obejmą m.in. pomoc dotyczącą: poruszania się, utrzymania higieny, sprzątania, przygotowywania posiłków, załatwiania spraw urzędowych, prowadzenia gospodarstwa domowego. W przypadku osób zdolnych do pracy, przewidziane jest również wsparcie w znalezieniu zatrudnienia. Ważnym elementem będzie także pomoc w utrzymaniu więzi rodzinnych i uczestnictwie w życiu lokalnej społeczności.

 W Katowicach zapewniamy seniorom szerokie wsparcie (...) mogą korzystać z usług złotej rączki, czy wypożyczania książek z dostawą do domu. Są jednak osoby, które potrzebują większego wsparcia, stąd pomysł na mieszkania wspomagane – stwierdził prezydent Katowic Marcin Krupa.

Natomiast naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, podkreśla że mieszkania wspomagane to doskonała alternatywa dla domów pomocy społecznej. Koszt inwestycji opiewa na cztery miliony złotych.

Co czwarty mieszkaniec Katowic to senior

Jak wynika z danych GUS, pod koniec 2023 r. liczba mieszkańców Katowic powyżej 60. roku życia wynosiła ponad 83 tys., z czego prawie 17 tys. osób było w wieku 80+. Dla porównania pod koniec zeszłego roku liczba mieszkańców w Katowicach wynosiła ok. 280 tysięcy, co oznacza, że średnio co czwarta osoba mieszkająca w stolicy woj. śląskiego to senior.

Wobec tego, miasto postanowiło odpowiedzieć na rosnące potrzeby tej grupy, tworząc dwa mieszkania wspomagane. Rada Miasta Katowice wyraziła zgodę na pozyskanie mieszkań przy ul. Pijarskiej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że obecnie ponad tysiąc starszych mieszkańców Katowic korzysta z usług opiekuńczych MOPS. Wielu z nich rezygnuje z DPS-u. Mieszkania wspomagane to alternatywne rozwiązanie. Forma mieszkania zapewnia opiekę w bardziej domowych warunkach. Utrzymanie mieszkania wspomaganego ma być tańsze niż pobyt w domu pomocy społecznej.

Czy w Katowicach są już mieszkania wspomagane?

Jak wynika z danych MOPS Katowice, obecnie w stolicy województwa funkcjonują już trzy mieszkania wspomagane:

  • Mieszkanie Wspomagane nr 1 przeznaczone dla osób w podeszłym wieku lub przewlekle chorych z siedzibą przy ul. Łętowskiego 6a. Mieszkanie dysponuje 7 miejscami.
  • Mieszkanie Wspomagane nr 2 przeznaczone dla osób w podeszłym wieku lub przewlekle chorych z siedzibą przy ul. Łętowskiego 6a. Mieszkanie dysponuje 6 miejscami.
  • Mieszkanie Wspomagane nr 3 przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością fizyczną lub dla osób z zaburzeniami psychicznymi z siedzibą przy ul. Gliwickiej 74. Mieszkanie dysponuje 7 miejscami.

Podsumowując, istniejące już mieszkania wspomagane zapewniają opiekę łącznie 20. seniorom.

Emerytury w Polsce. Co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 8
Wiek emerytalny w Polsce to: