Śląski Festiwal Nauki. Program
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 153 stanowiska pokazowe, 116 wykładów i 142 warsztaty, ponad 79 różnorodnych wydarzeń na 3 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 1400 wystawców i ponad 250 prelegentów i wykładowców. 3. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 35 tysięcy uczestników. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 100 tysięcy osób.
Stanowiska będzie mieć między innymi Śląski Uniwersytet Medyczny. Jak mówi Violetta Skrzypulec Plinta, uczelnia zacznie od historii medycyny: “ Będzie kawałek muzeum, pokażemy, że to nie jest wymysł XXI wieku. Historia I medycyna idą cały czas w parze. Będzie również duży dział farmacji – zobaczymy gluten I dowiemy się jak przygotować się do badań laboratoryjnych. Nie zabraknie też anatomii I fantomów. Powiemy też o mózgu. Odpowiemy na pytanie czy mózg ma płeć”
4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 25 stycznia uroczystą galą podczas której zaprezentowany zostanie spektakl „Radiance: The Passion of Marie Curie” w reżyserii Alana Aldy, opowiadający o naukowej pasji genialnej polskiej zdobywczyni dwóch Nagród Nobla.
W niedzielę i poniedziałek (26 i 27 stycznia 2019 r.) 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu: sześć obszarów wiedzy: nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki, debiutująca w ramach ŚFN strefa elektromobilności, strefa sportu, strefa dziecka, czy strefa e-sportu.
Nauka jest dzisiaj jedną z najważniejszych stref ludzkiej aktywności. Nie tylko opisuje świat, tłumaczy jak działa, ale pozwala nam ten świat naprawić. Borykamy się z zagrożeniami klimatycznymi, chorobami, migracją ludności – właściwie odpowiedź jest jasna, że bez wsparcia nauki żadnego z tych problemów się nie rozwiąże - powiedział Radiu Eska prof. Ryszard Koziołek, prorektor do spraw kształcenia z Uniwersytetu Śląskiego.
Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest bezpłatny Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, zostaną udostępnione w zakładce „Dla odwiedzających” w miarę zbliżania się Festiwalu na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl. W niedzielę MCK będzie otwarty dla odwiedzających od godz. 10.00 do godz. 19.00, w poniedziałek zaś na festiwal będzie można przebywać już o godz. 8.00, a zakończenie zaplanowano na godz. 18.00.