Światowid kończy 110 lat

i

Autor: Radosław Kaźmierczak dla Instytucji Filmowej Silesia Film

Kino Światowid pokaże film sprzed…. 118 lat! I nie będzie to "Bogurodzica" [AUDIO]

2020-01-23 13:39

Kultowe kino Światowid przy ulicy 3 Maja w Katowicach skończyło 110 lat. Z tej okazji przygotowało sporo atrakcji dla miłośników kinematografii. Przeniesie swoich gości do początków kina. W ramach swojego święta katowickie studyjne kino wyświetli „Powrót birbanta” z 1902 roku. To pierwszy polski film fabularny.

Katowice: Kino Światowid pokaże film sprzed 118 lat

W 1902 roku pionier rodzimej kinematografii, Kazimierz Prószyński, za pomocą skonstruowanego przez siebie biopleografu zrealizował uchodzący za pierwszy polski film fabularny "Powrót birbanta". Siedem lat później, przy ulicy Grundmanstrasse w Katowicach powstaje Kino "Colosseum": pierwsze wybudowane w mieście od podstaw, zdolne pomieścić aż 400 widzów, z dumą reklamujące się jako "największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku".

Po ponad 100 latach od tamtych wydarzeń, celebrując nostalgiczny powrót do kinematograficznej przeszłości, Kino Światowid zaprasza wszystkich chętnych na niezwykłe spotkanie filmowe, którym chce świętować symboliczne 110- letnie istnienie na mapie Katowic. W programie spotkanie z wyjątkowymi gośćmi, projekcja pierwszego polskiego filmu fabularnego i prezentacja urządzenia kinematograficznego, które przeniesie nas do początków kina niemego.

Kino Światowid pokaże film sprzed…. 118 lat!

"Powrót birbanta" zobaczymy już 30 stycznia 2020 roku o godz. 18.30. Pokazowi zrekonstruowanej wersji filmu towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji: prelekcja na temat Kazimierza Prószyńskiego zwanego polskim Edisonem, pokaz dokumentu prezentującego proces rekonstrukcji filmu, warsztaty pokazujące w praktyce zasadę działania biopleografu oraz spotkanie ze Stanisławem Janickim, historykiem kina, autorem słynnego cyklu "W starym kinie", Januszem Królem, scenografem i autorem efektów specjalnych, który - wykorzystując techniki, którymi posługiwał się sam Prószyński - zrekonstruował biopleograf i umożliwił nam przeniesienie się do fascynujących początków kina oraz profesorem Rafałem Syską, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Piotrem Kuleszą, Kierownikiem Działu Wystaw i Zbiorów NCKF. – powiedziała nam Paulina Kwas z Instytucji Filmowej Silesia Film

Potrafisz rozpoznać tablice rejestracyjne w woj.śląskim?
Pytanie 1 z 12
Kierowcy z Bytomia na tablicach rejestracyjnych mają litery: