Spis treści
- Nowe kamery monitoringu w Katowicach. Dzięki nim łatwiej łapać sprawców przestępstw i wykroczeń
- Nowe kamery monitoringu miejskiego w Katowicach. Gdzie powstaną?
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy wzbogaci się w tym roku o 48 nowych kamer monitoringu. Zdaniem prezydenta Katowic, Marcina Krupy, nowe kamery pozwolą na sprawniejsze działanie w sytuacjach kryzysowych.
- Widać, że montaż monitoringu przynosi efekty. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska i Policja wykorzystały blisko 2,5 tysiąca nagrań z monitoringu. Widząc, że system spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie – mówi Marcin Krupa.
System KISMiA został uruchomiony w sierpniu 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł na starcie blisko 14 mln zł. Obecnie w Katowickim Inteligentnym Systemie Monitoringu i Analizy działa 277 kamer.
- Jest to najnowocześniejszy w tej skali inteligentny system monitoringu w Polsce, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – np. kolizja pojazdów, zbiegowisko, czy leżący człowiek. Podobne systemy funkcjonują m.in. w Chicago, Rio de Janeiro i Madrycie - chwali się urząd miasta w Katowicach.
Nowe kamery monitoringu w Katowicach. Dzięki nim łatwiej łapać sprawców przestępstw i wykroczeń
Straż Miejska w Katowicach na podstawie monitoringu wizyjnego w 2020 roku, zainicjowała 2229 zdarzeń, z tego:
- Liczba sprawców ukaranych mandatem – 289
- Liczba zastosowanych pouczeń – 163
- Liczba osób doprowadzonych do Izby Wytrzeźwień – 25
Kamery, poza Śródmieściem i dzielnicami, są także umiejscowione na głównych arteriach drogowych Katowic – gdzie skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. System przy nowych Centrach Przesiadkowych działa w oparciu o kamery obrotowe i punktowe, dzięki czemu monitorowany jest cały ich teren.
Monitoring jest bardzo pomocny w pracy funkcjonariuszy Policji.
- Zapis z monitoringu wykorzystywany jest np. w sytuacji kiedy obywatel został pokrzywdzony przestępstwem i zgłasza ten fakt w jednostce Policji. Wówczas, policjanci po zabezpieczeniu nagrania z kamer monitoringu, mają możliwość zapoznania się z nagraniem, na którym np. zarejestrowano przebieg zdarzenia, jego okoliczności, a bardzo często także wizerunek osób biorących w nim udział. Monitoring daje też inną możliwość jaką jest przekaz „na żywo", dzięki czemu policjanci mogą reagować np. na grupy osób biorące udział w bójkach – mówi Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Nowe kamery monitoringu miejskiego w Katowicach. Gdzie powstaną?
W 2021 roku do systemu KISMiA włączonych zostanie co najmniej 48 kamer w tym:
- 1 kamera na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Kościuszki
- 9 kamer z Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy Sądowej
- 21 kamer z Centrum Przesiadkowego Zawodzie
- 7 kamer z Centrum Przesiadkowego Brynów
- 10 nowych kamer w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy" – dot. dzielnic: Murcki – 2 kamery, Bogucice – 4 kamery, Zawodzie – 2 kamery, Dąbrówka Mała (Burowiec) – 1 kamera, Śródmieście – 1 kamera.
Koszt rozbudowy systemu o 10 nowych kamer w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy" to około 700 tys. zł.
Nowe kamery będą na bieżąco włączane do w Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA), a wszystkie mają działać w systemie najpóźniej do czwartego kwartału tego roku.