W kanalizacji lądują pampersy, patyczki do uszu, stare ubrania. Firmy wodociągowe na Śląsku i w Zagłębiu apelują - toaleta to nie śmietnik!

2020-03-07 6:26

Garnitur, wersalka, opony czy zderzaki samochodowe. Nie ma takiego przedmiotu, którego ludzie nie próbowaliby pozbyć się przez kanalizację. Wrzucone tam odpady są zmorą oczyszczalni ścieków. Zobaczcie jakie skarby można tam znaleźć.

Przedmioty te dostają się do wirników pomp tłoczących ścieki i powodują wiele uszkodzeń, które wymagają kosztownych napraw. Śląskie firmy wodociągowe szykują kampanię uświadamiającą, że kanalizacja to nie śmietnik.

Problemy związane z niewłaściwym użytkowaniem kanalizacji, choć często bagatelizowane, wymagają pilnego rozwiązania. Pracownicy Dąbrowskich Wodociągów ze studzienek kanalizacyjnych codziennie wyciągają szmaty, rajstopy, materiały higieniczne, resztki jedzenia, a nawet mopy.

- Nie muszę nikogo przekonywać, że takie przedmioty nie powinny znaleźć się w kanałach – mówi Andrzej Malinowski prezes Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego i Dąbrowskich Wodociągów.

Zobaczcie jakie rzeczy ludzie wrzucają do kanalizacji

Pogotowie Kanalizacyjne w Dąbrowie Górniczej stale ma pełne ręce roboty przy usuwaniu zatorów w sieci oraz awarii tłoczni, przepompowni i samych pomp. Odpady osadzają się w kanałach i stopniowo zmniejszają ich średnicę, a w konsekwencji uniemożliwiają przepływ. Dostają się też do wirników pomp tłoczących ścieki, gdzie powodują wiele uszkodzeń i ogromne koszty napraw.

Na pytanie, jak często zdarzają się awarie związane z nieodpowiednim użytkowaniem kanalizacji w Jaworznie, Józef Natonek, prezes Wodociągów Jaworzno i członek zarządu SWWŚ, odpowiada, że za często.

Nasze służby tylko w samym styczniu i lutym interweniowały prawie 400 razy, czyli codziennie wyjeżdżają i usuwają niedrożności w kanalizacji – podkreśla prezes Wodociągów Jaworzno.

Wrzucając śmieci do kanalizacji, wyrzucamy tam jednocześnie pieniądze ze swojego portfela. Wszyscy ponosimy koszty wywozu oraz unieszkodliwienia skratek, czyli śmieci wyłowionych z kanalizacji, napraw urządzeń, czyszczenia sieci i deratyzacji.

Szansą na zmianę tej sytuacji jest podnoszenie świadomości użytkowników sieci kanalizacyjnej. Dlatego 19 marca w województwie śląskim wystartuje kampania "Toaleta to nie śmietnik".

IEM bez udziału publiczności
Sonda
Która dzielnica jest najbardziej niebezpieczna?