Wizualizacja osiedla mieszkaniowego SIM Zagłębie w Malinowicach

i

Autor: SIM Zagłębie

Budownictwo społeczne

W gminie Psary powstanie 260 tanich mieszkań na wynajem. SIM Zagłębie planuje kolejną inwestycję

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Zagłębie planuje budowę blisko 1000 mieszkań, z czego 260 powstanie w gminie Psary. Powstała już nawet wstępna koncepcja osiedla mieszkaniowego w Malinowicach, a spółka czeka na uwagi przyszłych lokatorów.

Spółka SIM Zagłębie planuje budowę osiedla mieszkaniowego w Malinowicach. Koncepcja osiedla została wyłożona do wglądu mieszkańcom pod koniec czerwca i można się z nią zapoznać do 12 lipca. Jest dostępna w Urzędzie Gminy Psary i zawiera wizualizacje osiedla, część opisową oraz plan zagospodarowania terenu wraz z układem drogowym, usytuowaniem budynków i przestrzeni rekreacyjnej. Można też zapoznać się w rzutami pomieszczeń.

Zgodnie z planem, na osiedle złożą się dwu-kondygnacyjne budynki w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Będzie do nich prowadziła droga, która powstanie przy Centrum Przesiadkowym w Psarach. Ponadto projektanci przewidują stworzenie wspólnej przestrzeni, w której znajdą się: plac zabaw, siłownia zewnętrzna i boisko. Koncepcja nie zawiera jeszcze liczby drzew, które trafią do wycinki, ale zakłada minimalną ingerencję w istniejącą zieleń i nowe nasadzenia.

Chętni mieszkańcy mogą wypełnić formularz wniosków i uwag, ponieważ na tym etapie inwestycji spółka SIM Zagłębie może jeszcze wprowadzić korekty do założeń. Dzięki temu gotowe osiedle będzie zgodne z oczekiwaniami przyszłych mieszkańców.

Poniżej w galerii publikujemy wstępną koncepcję osiedla tanich mieszkań SIM Zagłębie w Malinowicach: 

Mieszkania tanie i dostępne dla każdego. Budownictwo społeczne odpowiedzią na problemy rynku mieszkaniowego

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Zagłębie rozpoczęła działalność pod koniec 2021 roku z inicjatywy Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jej głównym zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Budownictwo społeczne to odpowiedź na występujące na rynku mieszkaniowym problemy w postaci m.in. rosnących stóp procentowych oraz cen mieszkań oraz zmniejszającej się dostępności kredytów.

Spółka SIM Zagłębie swoim zasięgiem obejmuje:

  • Psary
  • Będzin
  • Bobrowniki
  • Czeladź
  • Chrzanów
  • Ogrodzieniec
  • Siewierz
  • Sosnowiec
  • Szczekociny
  • Wojkowice

Obecnie spółka SIM Zagłębie prowadzi kilka postępowań zmierzających do budowy mieszkań na terenie powiatu będzińskiego. Docelowo ma tam powstać ok. 330 mieszkań. Równocześnie rozpoczęły się prace koncepcyjne nad budową wspomnianego osiedla w Malinowicach.

W mieszkaniach, które zostaną wybudowane, będą mogły zamieszkać osoby i rodziny nieposiadające własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Aby zamieszkać w mieszkaniu wybudowanym przez SIM Zagłębie, należy wnieść opłatę partycypacyjną. Nie może być ona jednak większa niż 20 proc. kosztów budowy lokalu. Takie mieszkanie można później wykupić po cenie rynkowej, ale pomniejszonej o kwotę wpłaconej wcześniej opłaty.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/