Nowe zwierzęta w ZOO w Chorzowie. To zagrożone wyginięciem ptaki
Przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Zoologicznego poinformowali, że dobiegła końca budowa nowych wolier w ramach drugiej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego (inwestycja kosztowała ponad 470 tys. zł).
Zamieszkały w nich dwa nowe gatunki ptaków, których wcześniej w chorzowskim ZOO nie można było oglądać. Chodzi o głuszce i cietrzewie.
Ptaki w chorzowskim ZOO będzie można oglądać przez cały rok. Są to bowiem gatunki przystosowane do życia w naszym klimacie.
Należy też wspomnieć, że w skali globalnej oba gatunki występują dość licznie. Ale nie na terenie naszego kraju. W Polsce te ptaki są zagrożone wyginięciem. Dlatego prowadzenie ich hodowli w ZOO w Chorzowie będzie miało duże znaczenie dla ochrony tych gatunków.
Woliery powstały w sąsiedztwie wybiegu kuców i Mini ZOO
Sprowadzenie głuszców i cietrzewi do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego było możliwe, dzięki nawiązaniu współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz nadleśnictwami Wisła, Spychowo i Siewierz.
Konieczna była także budowa wspomnianych już wolier. Powstały one w sąsiedztwie wybiegu kuców i Mini ZOO.
- Do wolier przylegają zabudowania stanowiące zaplecza gospodarczo-hodowlanego, umożliwiające odpowiednią obsługę zwierząt - podkreślają przedstawiciele ZOO.
Co ważne: wystrój wolier jest zbliżony do naturalnego środowiska życia tych ptaków, czyli lasów iglastych oraz tajgi.
- Woliery wykonano zgodnie z obecnymi trendami w budowie tego typu obiektów. Konstrukcja drewniana pokryta została stalową siatką wolierową, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort ptakom oraz możliwość swobodnej ich obserwacji zwiedzającym. Między poszczególnymi wolierami powstały alejki, przy których znajdują się tablice edukacyjne i informacyjne. Dzięki nim zwiedzający mogą zapoznać się z zagadnieniami związanymi z biologią kuraków oraz przyczynami ich zagrożenia i działaniami prowadzonymi na rzecz ich ochrony
- dodają przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.