W Chorzowie powstał miejski szlak spacerowy. Atrakcją są murale
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończyło prace nad miejskim szlakiem spacerowym. Wspomniana trasa obejmuje osiem lokalizacji. Co ciekawe: na projekt składają się cztery murale, za które odpowiada Karol Kobryń, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Idąc szlakiem można także słuchać podcastów, które dotyczą hutniczego dziedzictwa miasta. Znajdziemy je na stronie chorzowskiego muzeum, a także w najpopularniejszych serwisach podcastowych.
– Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy, otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków. Pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który niejednokrotnie był areną wielkich wydarzeń. Miasto możemy czytać jak książkę, jeżeli znamy język, jakim do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale powstałe w ramach projektu są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Wspomniane lokalizacje to:
- ul. Katowicka 90;
- Rynek 7;
- ul. Andrzeja Mielęckiego 29;
- ul. Cicha 6;
- ul. Armii Krajowej 49;
- ul. Dyrekcyjna 6;
- ul. 16 Lipca 14;
- Skwer Imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, ul. Stefana Batorego 35.
Z kolei murale znajdują się przy rynku oraz trzech ulicach: Armii Krajowej, 16-lipca oraz Mielęckiego. I tak się one prezentują:
Do przejścia jest łącznie 6,6 kilometra. Projekt zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego.