Borelioza to przenoszona przez kleszcze choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań, związanych między innymi z problemami neurologicznymi, zaburzeniem pracy serca czy zapaleniem stawów. Objawami boreliozy najczęściej są: bóle stawów, bóle głowy, nudności, zawroty, a przede wszystkim rumień, który pojawia się po ukąszeniu.
W przypadku tej choroby bakteryjnej liczy się czas. Istotna jest profilaktyka, dlatego w Szpitalu nr 1 w Bytomiu można całkowicie za darmo przebadać się pod kątem występowania boreliozy. Warto przebadać się pod kątem boreliozy jeśli kiedykolwiek zostaliśmy przez kleszcza ugryzieni, nie tylko w ostatnim czasie. – Żeby się przebadać wystarczy skierowanie — mówi Rafał Sołtysek, dyrektor medyczny Szpitala nr 1 w Bytomiu.
A resztą zajmiemy się już my. Nasz sekretariat oddzwoni, zorganizujemy badanie, podamy termin, który jest najszybciej dostępny (...) Zakres objawów boreliozy jest olbrzymi, dlatego oddajmy diagnostykę w ręce osób doświadczonych, lekarzom chorób zakaźnych, bo oni wiedzą, oni się tym zajmują (...) Nie szukajmy w internecie, a zapytajmy ludzi, którzy naprawdę potrafią to leczyć - dodaje Rafał Sołtysek, dyrektor medyczny Szpitala nr 1 w Bytomiu.
Szpital w Bytomiu oferuje diagnostykę i terapię. Lekarze apelują: powikłań w przypadku boreliozy nie wolno lekceważyć.
Borelioza to choroba bakteryjna i tak samo, jak każda choroba bakteryjna jest całkowicie uleczalna. Istotna jest jednak szybkość, z jaką zostanie zdiagnozowana. Jeśli jest to wczesna postać, czyli rumień wędrujący, to boreliozę można wyleczyć bez żadnych następstw. Jeżeli jest to postać wczesna rozsiana, również stawowa, mózgowa czy sercowa, to także można ją dość szybko i skutecznie wyleczyć (...) Natomiast jeśli borelioza trwa wiele lat to mamy trudniejszą sytuację, bo nawet wyleczenie patogenu, czyli bakterii, niekoniecznie oznacza, że wszystkie objawy ustąpią, a pewne uszkodzenia mogą się nie zregenerować, szczególnie u osób starszych - wyjaśnia dr hab. Jerzy Jaroszewicz na stronie bytomskiego magistratu.
Przypominamy, że kleszcze najbardziej aktywne są od wiosny do wczesnej jesieni. W przypadku ugryzienia ryzyko zachorowania jest znacząco mniejsze, jeżeli kleszcz zostanie prawidłowo usunięty w ciągu 24 godzin.