Kolejny mural odsłonięto w Bytomiu
31 stycznia 1923 roku w niemieckiej kopalni węgla kamiennego Heinitz (od 1945 do 2004 roku działającej jako Kopalnia Węgla Kamiennego Rozbark) zginęło 145 osób - 141 górników oraz 4 ratowników górniczych. Doszło tu do wybuchu gazów oraz pyłu węglowego.
W setną rocznicę na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu, które powstało na terenie dawnej kopalni, odsłonięto tablicę poświęconą jej historii oraz wspomnianej katastrofie górniczej.
Społeczność Rozbarku pamięta cały czas o tych tragicznych wydarzeniach. Na budynku siedziby Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku powstał właśnie mural "Czarna Pamięć Rozbarku". Praca nawiązuje do ciężkiej i niebezpiecznej pracy pod ziemią oraz charakterystycznej architektury przemysłu wydobywczego.
Pomysłodawczynią muralu była Barbara Tworeszczuk. Całość natomiast wykonał Daniel Walerski (jego dzieła możemy zobaczyć także m.in. w centrum Katowic).
Wspomniane stowarzyszenie ma swoją siedzibę przy ul. Kochanowskiego. Znajduje się w niej nie tylko Izba Pamięci poświęcona nieczynnej już kopalni, ale odbywają się też tu spotkania, uroczystości czy inne wydarzenia.
Kopalnia Węgla Kamiennego Rozbark powstała w 1870 roku. Wydobycie prowadzono tu do lipca 2004 roku. W 2014 roku w budynku cechowni dawnej kopalni zaczął działać Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Natomiast w 2021 otwarto Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.