W Bytomiu powstaje mural poświęcony Brunonowi Schulzowi. Inspiracją jest obraz

W Bytomiu trwają obchody Roku Brunona Schulza, z tej okazji m.in. powstaje nowy mural. Inspiracją jest obraz „Spotkanie”. Współtwórczynią malunku jest Ukrainka Hrystyna Dragun z Drohobycza.

W ramach Roku Schulza w Bytomiu organizowane są m.in. konkursy, wernisaże, warsztaty malarskie i wykłady. Teraz na budynku znajdującym się między ulicą Rycerską a Korfantego trzy artystki tworzą mural inspirowany jedynym zachowanym olejnym obrazem Schulza.

Tematem dzieła jest odrębność kulturowa młodego Żyda oraz miejskich, pewnych siebie kobiet. Różnice spowodowały powstanie muru, w którym jednak pojawia się brama - przejście, furtka, symbol pogranicza kultur, wyznań religijnych i preferencji cywilizacyjnych – informują bytomscy urzędnicy.

W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci Brunona Schulza. Artysta urodził się i żył w Drohobyczu, które jest miastem partnerskim Bytomia.

Udział artystki z Ukrainy

Projekt muralu przygotowała na zlecenie Bytomskiego Klubu Samorządowego Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły. W ramach udzielonego małego grantu miasto przeznaczyło na wykonanie muralu 8 tys. zł – podają urzędnicy.

Mural wykonują trzy artystki, dwie ze Stalowych Aniołów: Katarzyna Sokołowska i Magdalena Wichrowska, a także Hrystyna Dragun z Drohobycza. Ukrainka ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuki, a obecnie pracuje jako nauczycielka w szkole artystycznej w Drohobyczu. Malunek zostanie odsłonięty 8 października 2022 r.

Bardzo podoba mi się twórczość Brunona Schulza, który w swoich pracach często opisywał nasze miasto Drohobycz, rozsławiając je na cały świat. Jego życie pokazuje również jedność ówczesnej Ukrainy i Polski – mówi artystka z Ukrainy.