Wizyta u psychiatry dziecięcego w Będzinie. Trzeba czekać do 2030 roku!
Fundacja GrowSPACE, które zajmuje się zdrowiem psychicznym w miejscu pracy i nauki, postanowiła sprawdzić, jak w Polsce wyglądają kolejki do psychiatrów dziecięcych na NFZ. Dane są przerażające.
Z raportu organizacji wynika, że dzieci i młodzież z Będzina muszą najdłużej czekać na wizytę u specjalisty. Jak się okazało - najbliższą wizytę u psychiatry dziecięcego w Ośrodku Terapii i Psychoedukacji "Kompas" można bowiem umówić dopiero na... 6 maja 2030 roku. Niektórzy małoletni mogą się zresztą na nią "nie załapać", gdyż za niecałe siedem lat osiągną już pełnoletniość.
Polecany artykuł:
- Na tak długi czas oczekiwania na wizytę wpływa na pewno wzrost zapotrzebowania. Coraz więcej młodych osób ma kryzysy zdrowa psychicznego i potrzebuje skorzystać z pomocy specjalistów. Obserwujemy tendencję wzrostu stanów depresyjnych i lękowych u dzieci. Skala potrzeb rośnie, a system w Polsce nie nadąża za tym, co się dzieje - przyznaje, w rozmowie z "Super Expressem", Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
Zwraca on także uwagę na braki kadrowe. - W Polsce jest 555 psychiatrów dziecięcych. To oznacza, że 1 psychiatra dziecięcy przypada na ok. 12400 młodych ludzi. Nie ma takiej opcji, by każda osoba, która potrzebuje pomocy, była w stanie z niej skorzystać - podkreśla przedstawiciel Fundacji GrowSPACE.
Z informacji uzyskanych od wspomnianej fundacji wynika także, że prywatna konsultacja psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Terapii i Psychoedukacji "Kompas" w Będzinie może odbyć się szybciej. Kiedy dokładnie? W maju 2024 roku.
"Super Express" próbował skontaktować się z "Kompasem" z prośbą o komentarz do zaistniałej sytuacji. Do momentu publikacji tego artykułu nikt nie odpowiedział na telefony.
Poza placówką w Będzinie są jeszcze cztery inne miejsca w Polsce, w których na konsultację również trzeba czekać ponad 1000 dni. Są to:
- Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie (1155 dni);
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa Wola-Śródmieście (1647);
- Ośrodek Wczesnej Interwencji – Pilicka 21 w Warszawie (1191) i
- Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku (1445).
Źródłem informacji o kolejkach dla wspomnianej fundacji była strona internetowa swiatprzychodni.pl.
- Można powiedzieć, że leczenie zdrowia psychicznego w Polsce staje się towarem luksusowym. Do dziś Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się do danych z naszego raportu – oni zajmują się posiłkami w szpitalach i partyjnymi sprawami, a nie tym, by udzielać dzieciom pomocy - podsumowuje, w rozmowie z "SE", Dominik Kuc.