Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty. Większość szkół przedstawiła już plany lekcji, chociaż w niektórych obowiązują jeszcze tymczasowe harmonogramy. Zwykle najwięcej emocji wzbudza rozkład zajęć. W szkołach, w których uczy się wielu uczniów, a zatrudnionych jest niezbyt liczne grono pedagogiczne ułożenie planu zajęć jest wyjątkowo trudne.
Plan lekcji w szkole w Rybniku
Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, czyli słynny Tygiel, jest tak popularną szkołą, że w tym roku uruchomiono aż 17 klas pierwszych. Gdy uczniowie przyszli do szkoły pierwszy raz w tym roku, złapali się za głowę. Plan lekcji został ułożony tak, że w niektórych przypadkach zajęcia kończą się po godz. 20. Dla pierwszoklasistów do spore zaskoczenie.
- Dojeżdżam spod Rybnika autobusem. Teraz to jeszcze nie ma problemu. Ale zimą, gdy zaczną się śniegi, w domu będę w środku nocy - mówi jeden z uczniów.
Jak ułożyć plan lekcji w szkole w Rybniku?
Dyrektor ZST Piotr Tokarz zaznacza, że zajęcia trwające od rana do późnego wieczora nie są żadną nowością. Dodaje, że szkoła starała się tak ułożyć plan, by nie eksploatować ani uczniów ani nauczycieli. Mimo to są takie przypadki jak klasa pierwsza technik elektryk, która kończy zajęcia we wtorek o godz. 20.20, by rozpocząć w środę już o 8.55.
- Są klasy, które jeden dzień kończą o 12.30, przez trzy dni wychodzą o 16.00, raz o 17.00. Nie zawsze też uczniowie zaczynają punktualnie o godzinie 8.00. Taka klasa robotyków ma np. raz do 14.40, innym razem do 15.20, 16.00, 17.00. W tygodniu zaczyna lekcje od 10.00 czy 9.00 – mówi dyrektor, cytowany na łamach rybnik.com.pl.
Długi plan lekcji w ZST w Rybniku związany jest z ogromną liczbą uczniów. W tym roku w szkole są podwójne roczniki, co automatycznie niemal podwoiło liczbę osób trafiających do szkół ponadpodstawowych. Po drugie dyrekcji szkoły zależało na pozyskaniu najlepszych nauczycieli, w tym także specjalistów z przedmiotów branżowych.
- Przyjeżdżają do nas o 14.30 od razu ze swojego zakładu pracy, a potem prowadzą zajęcia przez 8 godzin. Uznaliśmy, że lepiej, gdyby odbywały się one z fachowcami na rynku. Mamy na przykład świetnego specjalistę z energii odnawialnej, ale może uczyć tylko w jednym dniu i od godziny 14.30 – wyjaśnia Piotr Tokarz.
ZST w Rybniku pierwszy raz od wielu lat otworzyła nowy kierunek technik górnictwa. Uruchomione zostało także Branżowe Centrum Umiejętności.
Listen on Spreaker.