W 2022 zginęło w regionie ponad 50 pieszych. Nie każdy zwraca uwagę na nadjeżdżające pojazdy

i

Autor: Policja Śląska

W 2022 zginęło w regionie ponad 50 pieszych. Nie każdy zwraca uwagę na nadjeżdżające pojazdy

Choć w 2022 roku - jak informuje policja - było mniej wypadków z udziałem pieszych niż w 2021, to - niestety - zginęło więcej osób (ponad 50). W większości przypadków winę ponoszą kierowcy, ale również piesi mają swoje na sumieniu.

53 pieszych zginęło w ubiegłym roku w regionie

W ubiegłym roku w województwie śląskim zginęło 53 pieszych - o dziewięciu więcej niż w 2021. 

- Piesi zaczęli traktować pasy jako przedłużenie chodnika i wchodzą na nie bezrefleksyjnie, często samemu wymuszając pierwszeństwo i zmuszając kierowców do gwałtownego hamowania - przyznają, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" oficerowie drogówki. 

Przypomnijmy, że w 2021 roku wszedł w życie przepis, w którym czytamy, że pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem nie tylko w momencie, kiedy znajduje się już na przejściu, ale również kiedy na nie dopiero wchodzi.

Policja informuje, że za większość wypadków z udziałem pieszych odpowiadają kierowcy, ale piesi też mają trochę na sumieniu. 

Wystarczy wspomnieć niedawną sytuację z Chorzowa. Wprost przed nadjeżdżający tramwaj weszła kobieta, która była wpatrzona w ekran smartfona i trafiła do szpitala. Miała ona sporo szczęścia i udało się jej ujść z życiem - skończyło się tylko na urazie głowy. 

Niestety, sytuacje, w których pieszy wchodzi na przejście, nie rozglądając się dookoła, są coraz częstsze.