Wiadomości

Uroczyste zakończenie szkolenia policyjnego w Katowicach. Ponad 200 nowych policjantów

Kolejni policjanci zakończyli szkolenie w Szkole Policji w Katowicach przy ul. gen. Zygmunta Waltera-Jankego. Świadectwa ukończenia szkolenia otrzymało ponad 200 nowych policjantów. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:30.

Ponad 200 nowych policjantów zakończyło szkolenie

Jak powiedział komisarz Marcin Czapla, średnio co dwa miesiące w Szkole Policji w Katowicach odbywają się uroczyste zakończenia szkoleń. Jednocześnie szkolić się może ok. 740 osób oraz osoby korzystające z kursów online z różnych województw. Kolejne szkolenie ma rozpocząć się już za około miesiąc.

Szkoła Policji w Katowicach jest jednostką organizacyjną Policji powołaną do prowadzenia szkoleń i doskonalenia zawodowego policjantów oraz pracowników jednostek organizacyjnych Policji. Katowicka Szkoła Policji została uroczyście otwarta 8 lutego 1999 roku.

W szkole kształcą się policjanci pionu prewencji. Oprócz szkoleń dla nowych policjantów prowadzone są w niej również szkolenia zawodowe podoficerskie i aspiranckie oraz kursy specjalistyczne.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystego zakończenia szkolenia nowych policjantów.

Kto może zostać policjantem?

Każdy, kto chciałby zostać policjantem, musi spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim taka osoba musi posiadać polskie obywatelstwo, nie może być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo, w tym skarbowe, musi korzystać z pełni praw publicznych oraz posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (w przypadku osób podlegających kwalifikacji wojskowej). Ważne jest też dotychczasowe wykształcenie - wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Kandydat na policjanta musi też posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować oraz posiadać nieposzlakowaną opinię.

Osoba, która spełnia wszystkie wymagania, może przystąpić do rekrutacji. Najpierw trzeba złożyć wymagane dokumenty, a następnie m.in. przejść test wiedzy składający się z 40 pytań oraz test sprawności fizycznej. Na poszczególnych etapach rekrutacji przyznawane są punkty, które później sumuje się i na ich podstawie sporządza się listę kandydatów.