Uniwersytet Śląski i Szkoła w Chmurze rozpoczynają ścisłą współpracę

i

Autor: Szkoła w Chmurze (materiały prasowe)

Katowice

Szkoła w Chmurze i Uniwersytet Śląski zacieśniają współpracę. Zyskają uczniowie i nauczyciele

2024-04-26 16:38

Jeszcze niedawno Szkoła w Chmurze alarmowała, że władze Katowic chcą zamknąć jej dwie placówki w mieście. Teraz wygląda na to, że największy organizator edukacji domowej w Polsce na dobre rozgościł się w stolicy woj. śląskiego. W czwartek 25 kwietnia uroczyście zainaugurowano współpracę między SZwCH a Uniwersytetem Śląskim.

Uniwersytet Śląski i Szkoła w Chmurze zacieśniają współpracę

Uniwersytet Śląski od lat współpracuje z szkołami. Obecnie uczelnia współpracuje z bisko 130 placówkami edukacyjnymi, prowadząc licea i klasy uniwersyteckie, a także obejmując swoim patronatem wszelaką działalność edukacyjną.

Jesienią zeszłego roku do tego zaszczytnego grona dołączyła Szkoła w Chmurze. Była to jednak współpraca nieformalna. Podczas czwartkowej uroczystości przedstawiciele uczelni i szkoły podpisali umowę, czyniąc współpracę oficjalną.

Już po tych pierwszych kontaktach czuliśmy, że umowa pomiędzy naszą uczelnią a szkołą będzie tylko kwestią czasu. Troska o edukację, otwartość, cyfrowe środowisko pracy oraz podobny pozytywny work flow dają nam najlepsze podstawy do dalszych przedsięwzięć - mówili podczas uroczystości dr Monika Karwacka i dr Marek Mikołajec z Zespołu Humanistyki Cyfrowej UŚ.

Czym jest Szkoła w Chmurze? 

Szkoła w Chmurze największy organizator edukacji domowej w Polsce, obecnie zrzesza prawie 30 tys. uczniów z całego kraju i tysiąc nauczycieli. Jak tłumaczą przedstawiciele SZwCH, ich misją jest reformacja edukacji i zapewnienie uczniom przestrzeni do "rozwijania talentów oraz czerpania radości z nauki".

Zależy nam na dawaniu uczniom naszej szkoły możliwości szerokiego zdobywania wiedzy i doświadczenia interdyscyplinarności. Istotą naszego modelu jest stwarzanie możliwości do korzystania z całego piękna i zasobów, które są dostępne w ofercie miast, metropolii i regionów. Cieszę się ze współpracy naszych uczniów z fantastycznymi nauczycielami uniwersyteckimi. Już teraz realizowane przez uczniów projekty w ramach Szkoły w Chmurze pokazują ich ogromny potencjał i zasługują na wsparcie doświadczeniem i kreatywnością pracowników Uniwersytetu Śląskiego - mówiła podczas inauguracji Barbara Jędrusiak, dyrektorka Szkoły w Chmurze.

Na czym będzie polegać współpraca UŚ i SZwCH? 

W ramach współpracy Uniwersytet Śląski razem z Szkołą w Chmurze poprowadzi badania i zrealizuje wspólne projekty edukacyjne. Najważniejszym obszarem działań będą wyzwania humanistyki cyfrowej oraz bezpieczeństwa cyfrowego. Ponadto uczniowie Szkoły w Chmurze zyskają możliwość udziału w zajęciach i inicjatywach organizowanych przez uczelnię. Jednym z nich jest planowany wkrótce Hackathon.

Z kolei nauczyciele będą mieli możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Koordynatorami współpracy są dr Monika Karwacka i prof. Michał Kłosiński z Wydziału Humanistycznego oraz dr Rafał Prabucki z Wydziału Prawa i Administracji.

W czwartek zapowiedzią szerokiej były warsztaty organizowane przez działający w uczelni Zespół Humanistyki Cyfrowej, centrum Cyber Science oraz grupę Na Abarot oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

Tego dnia w auli Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu UŚ odbyła się również debata na temat nowoczesnej edukacji. Wzięli w niej udział przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego: dr Mikołaj Marcela, prof. Michał Kłosiński, prof. Dariusz Szostek. Szkołę w Chmurze reprezentowali Rafał Prabucki i Anna Gliszczyńska, a uczniów - Paweł Juszkiewicz oraz Zofia Pichlak.