Kiedy nowe zasady wejdą w życie?
Funkcjonowanie Uczelni zgodnie z zasadami 2. poziomu zabezpieczeń będzie obowiązywało od 19 października do odwołania.
- Zwracam się do członków wspólnoty akademickiej o przestrzeganie ustaleń związanych z wprowadzonym poziomem zabezpieczeń, a także ustalonym przez GIS reżimem sanitarnym. Szczególnie istotne jest również przestrzeganie zasad dystansu społecznego, kontrolowanie swojego stanu zdrowia, a także zgłaszanie wszelkich przypadków zarażenia lub podejrzenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Proszę gorąco, aby pracownicy jednostek, którzy są odpowiedzialni za wdrożenie zabezpieczeń wynikających z drugiego poziomu na bieżąco monitorowali ich realizację. – czytamy w liście Rektora UŚ prof. dr hab. Ryszarda Koziołka do wspólnoty akademickiej UŚ.
Jakie zmiany czekają studentów i pracowników uczelni?
Najważniejsze z nich to:
· organizacja zajęć w formie zdalnej. W formie kontaktowej mogą być realizowane tylko te zajęcia, co do których dziekan wydziału zdecyduje, że są niezbędne i możliwe do organizacji z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. Chodzi m.in. o laboratoria czy ćwiczenia.
· zamknięcie budynków uczelni dla osób trzecich, z wyjątkiem studentów uczestniczących w zajęciach kontaktowych oraz osób zaproszonych indywidualnie
· wprowadzenie pracy zdalnej dla większości pracowników, przy jednoczesnym świadczeniu pracy na terenie UŚ w zakresie niezbędnym dla zachowania ciągłości pracy w jednostkach
· zawieszenie realizacji wydarzeń akademickich
· wstrzymanie mobilności pracowników i studentów (zakaz wyjazdów służbowych czy w ramach programów wymiany akademickiej)
· zakaz odwiedzin w akademikach oraz zakaz przemieszczania się mieszkańców pomiędzy Domami Studenta, Domami Asystenta.
W jaki sposób prowadzone są obrony doktorskie i komisje habilitacyjne?
Obrony rozpraw doktorskich i komisje habilitacyjne przeprowadzane są przy użyciu Systemu Wideokonferencyjnego Uniwersytetu Śląskiego przy bezpośredniej obecności na sali doktoranta lub habilitanta, przewodniczącego komisji, promotora, protokolanta oraz pracownika służb informatycznych z zachowaniem rygorów sanitarnych. Pozostali członkowie komisji uczestniczą w obronie rozpraw doktorskich i komisjach habilitacyjnych przy użyciu Systemu Wideokonferencyjnego Uniwersytetu, a osoby zainteresowane udziałem w obronie w charakterze publiczności mogą brać w niej udział poprzez transmisję na żywo za pomocą kanału YouTube z możliwością zadawania pytań i zabierania głosu w formie pisemnej poprzez YouTube.
W celu ustalenia terminu obrony doktorskiej lub komisji habilitacyjnej należy kontaktować się z Pionem IT drogą elektroniczną, email: [email protected].