Wiadomości

Choinkobranie w leśnictwie Grodziec. Choinka prosto z lasu jest najtańsza

2024-12-14 16:46

Nadleśnictwo Siewierz już po raz szósty zorganizowało akcję Choinkobrania. W weekend można wybrać choinkę rosnącą w lesie i samodzielnie ją ściąć za niewielką opłatą. Świąteczne drzewko prosto z lasu z pewnością będzie pięknie wyglądać w mieszkaniu i pachnieć przez kilka tygodni.

Samodzielne wycinanie choinek w leśnictwie w Grodźcu to już niemal świąteczna tradycja. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w akcji Choinkobrania. W tym roku zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania leśników z Nadleśnictwa Siewierz. Przyczyna? Niska cena i możliwość wybrania żywej choinki ze szkółki.

Przygotowaliśmy 4 tysiące drzewek. Są to sosny i świerki. Mamy nadzieję, że wystarczy. Tłumy są ogromne. Nie spodziewaliśmy się, że kolejki do zakupu będą takie długie - mówi Sławomir Cichy, specjalista ds. komunikacji Nadleśnictwa Siewierz.

Choinkobranie w Grodźcu pierwszy raz organizowane było sześć lat temu. Nie cieszyło się wielkim powodzeniem. Dzisiaj to zupełnie inna historia. Od wczesnych godzin porannych pod leśniczówkę Grodziec podjeżdżają setki samochodów. Polowanie na najpiękniejsze choinki urządzają całe rodziny. Dla wielu jest to sposób na wyrwanie się na łono przyrody i pospacerowanie po lesie. Nie wyobrażają sobie zdobycia choinki w inny sposób. 

Akcja choinkobrania w Grodźcu potrwa w dwa kolejne weekendy: 14 i 15 grudnia oraz 21 i 22 grudnia w godzinach od 9.00 do 15.00. W drugi weekend dodatkowo sprzedawane będą ryby z Ekologicznego Gospodarstwa Rybackiego Niemodlin na Opolszczyźnie, należącego do Lasów Państwowych.

Zobacz zdjęcia

Ile kosztuje choinka od leśników

Cena choinki prosto z lasu jest o wiele niższa od tej kupionej w sklepie, czy na placu przed sklepem. Dodatkowym atutem jest jej świeżość. Ścinając drzewko w lesie mamy pewność, że dotrwa w doskonałej formie nie tylko do świąt i Nowego Roku, ale będzie pachnieć także kilka tygodni dłużej.

Cennik choinek w Nadleśnictwie Siewierz

wysokość 

w metrach

świerk kłujący

cena w złotych

sosna czarna, sosna pospolita, świerk zwyczajny

cena w złotych

do 0,9 40 30
1,0-1,5 50 40
1,6-2,5 60 50
2,6-3,5 70 60
3,6-5,0 120 80
5,1-7,0 200
7,1-10,0 300
powyżej 10,0 1500

Płatność za choinki odbywa się na miejscu wycinki tylko gotówką.

Jak dbać o choinkę w mieszkaniu?

Aby choinka w domu długo pozostała zielona i świeża, warto przestrzegać pięciu prostych zasad:

  1. Świeże cięcie pnia. Przed wstawieniem choinki do stojaka, odetnij około 1-2 cm dolnej części pnia. Dzięki temu otworzysz zatkane kanały przewodzące w drewnie i ułatwisz choince pobieranie wody.
  2. Stały dostęp do wody. Ustaw choinkę w stojaku z pojemnikiem na wodę i regularnie go uzupełniaj. Choinka może pochłaniać nawet 1 litr wody dziennie. Unikaj, aby woda w pojemniku całkowicie się skończyła.
  3. Unikaj ciepłych miejsc. Nie ustawiaj choinki w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki, kominki czy intensywnie nasłonecznione okna. Wysoka temperatura przyspiesza wysychanie igieł.
  4. Stabilna wilgotność powietrza. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, np. za pomocą nawilżacza. Suche powietrze sprzyja szybszemu opadaniu igieł.
  5. Unikaj przeciągów i wstrząsów. Umieść choinkę w miejscu osłoniętym od przeciągów i staraj się jej nie przestawiać ani nie uderzać, aby igły nie opadały zbyt szybko.

Dzięki tym zasadom Twoja choinka będzie cieszyć oko przez długi czas.

Skąd się wzięła choinka i dlaczego jemy karpia? Sprawdź, jak dobrze znasz historię świąt [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
Skąd wzięła się tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka?
Choinkobranie w Grodźcu w woj. śląskim