Politechnika Śląska podpisała umowę o współpracy z firmą BASF Polska

i

Autor: Politechnika Śląska

Umowa Politechniki Śląskiej z BASF Polska. Skorzystają na tym studenci

2023-01-17 6:43

Umowa między gliwicką uczelnią a firmą BASF zakłada m.in. uruchomienie studiów dualnych. To taki rodzaj nauki, który pozwala studentom uzyskać równocześnie wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności.

Studia dualne nie są nowością na Politechnice Śląskiej. Wręcz przeciwnie, gliwicka uczelnia jest pionierem dualnego kształcenia przyszłych inżynierów. Pierwsze studia w takiej formule ruszyły w Gliwicach blisko siedem lat temu.

W ramach studiów dualnych studenci spędzają część roku akademickiego poza murami uczelni, na stażach w partnerskich firmach. Co wcale nie oznacza, że program kształcenia zostaje skrócony. Każdy uczestnik studiów dualnych musi zrealizować pełny program nauczania przypisany do kierunku. Dzięki temu po uzyskaniu dyplomu, młodzi inżynierowie mają nie tylko obkutą teorię, ale też wiedzę praktyczną oraz doświadczenie w pracy.

- Model kształcenia dualnego daje nam możliwość pozyskania najlepszych kandydatów na studia, którzy potem są najlepszymi fachowcami w swoich obszarach tematycznych. Im bardziej renomowane firmy uczestniczą w tym programie, tym kierunek jest atrakcyjniejszy dla studentów i tym więcej są w stanie zdobyć kompetencji zawodowych – wyjaśnił w poniedziałek rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. 

Umowa między Politechniką Śląską a BASF Polska obejmuje kilka obszarów

Uruchomienie studiów dualnych to tylko jeden z obszarów, które Politechnika Śląska zaproponowała firmie BASF jako pole współpracy. Pozostałe dotyczą m.in. opracowywania i rozwijania innowacyjnych projektów z dziedziny nowych technologii, kształcenia kadr i wymiany doświadczeń. Współpraca między jednostkami ma polegać również na wspólnym prowadzeniu projektów badawczo-rozwojowych.

Współpraca Politechniki Śląskiej z koncernem trwa już od kilku lat. Jej inicjatorem był Nikodem Kuźnik, profesor gliwickiej uczelni. Początkowo były to wykłady z przedstawicielami firmy, którzy prezentowali najnowsze trendy rozwojowe, swoje technologie i kluczowe obszary badawcze.

– To były początki, w tej chwili podpisaliśmy konkretną umowę o współpracy, dotyczącą kształcenia studentów, jak również działalności naukowej. Będzie ona związana z kluczowymi obszarami badawczymi takimi jak: nowoczesne materiały, zielone technologie z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego czy technologie wodorowe – powiedziała prof. Anna Chrobok z Wydziału Chemicznego, która odpowiada za rozwój współpracy z globalnym koncernem chemicznym.

BASF Polska: co to za firma? 

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, kosmetyczną, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, lakiery oraz katalizatory samochodowe. Zakład produkcyjny funkcjonuje w Środzie Śląskiej koło Wrocławia. Firma zatrudnia ponad 740 pracowników. Wartość sprzedaży BASF w Polsce za 2021 rok wyniosła 1 412 mln euro. (PAP)