Ukraińcy dostaną prawa wyborcze w Polsce?

i

Autor: PAP/Wojciech Pacewicz

Polityka

Ukraińcy dostaną prawa wyborcze w Polsce? Unia Europejska nie zakazuje, politycy są podzieleni

2024-02-13 13:07

Wybory samorządowe już niebawem, 7 kwietnia 2024 r. W Polsce prawa wyborcze przysługują obywatelom krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, zamieszkałym u nas. Czy dołączą do tego grona Ukraińcy? Związek Ukraińców zapowiada, że będzie się o to starać.

Prawa wyborcze w Polsce dla Ukraińców - toczy się dyskusja

Obywatele Ukrainy z możliwością głosowania w wyborach w Polsce? Starania o to zamierza poczynić Związek Ukraińców. To możliwe, bo Unia Europejska nie zakazuje przyznania takiego prawa cudzoziemcom. Taką informację podała wtorkowa „Rzeczpospolita”. Co na to wyborcy i politycy?

Według danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, w Polsce przebywa około 960 tys. osób z Ukrainy ze statusem uchodźcy. W naszym kraju mieszka także około miliona Ukraińców, którzy przybyli tu przed wojną.

Będzie zmiana kodeksu wyborczego? Politycy podzieleni

Kodeks wyborczy aktualnie gwarantuje prawa wyborcze zamieszkałym w Polsce obywatelom krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Mogą oni głosować i być wybierani na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz do rad gmin. Prawa te nie obejmują wyborów do rad powiatów i sejmików województw.

Wprowadzenie praw wyborczych dla obywateli Ukrainy czy w ogóle cudzoziemców bez polskiego obywatelstwa wymagałoby zmiany kodeksu wyborczego. Politycy jednak mają różne zdania na ten temat. 

Co więcej, Konstytucja RP wyraźnie zastrzega prawa w wyborach do parlamentu i prezydenckich tylko dla obywateli polskich, ale już nie przewiduje takiego zakazu dla wyborów samorządowych.

Nawet jeśli - Ukraińcy w wyborach samorządowych 2024 jeszcze nie zagłosują

Jak podkreśla prof. Tomasz T. Koncewicz, kierownik Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystki Prawniczej na Uniwersytecie Gdańskim, cytowany przez portal buisnessinsider.pl, nawet gdyby Ukraińcom przyznano prawa w wyborach samorządowych, to nie dotyczyłyby one tych najbliższych, zaplanowanych na 7 kwietnia 2024 r.

- W najbliższych dniach upływają bowiem już terminy związane z tymi wyborami, np. do 22 lutego należy zgłaszać kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, a do 14 marca – kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - tłumaczy.

Przypomnijmy, że uchodźcy z Ukrainy do 30 czerwca 2024 roku będą mogli korzystać z ułatwień m.in. w osiedlaniu się, podejmowaniu pracy i uzyskiwaniu świadczeń socjalnych w Polsce. Tak zdecydował w miniony piątek polski Sejm.