Kolejna edycja charytatywnego kalendarza Fundacji PETRALANA jest już w sprzedaży. W tym roku na publikacji znalazły się rysunki wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które przedstawiają 12 obiektów z 12 różnych śląskich miast w myśl hasła “I eko. I logicznie”. Karty kalendarza zostały pokolorowane w nietuzinkowy sposób przez wyjątkowych młodych artystów – podopiecznych Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacjo-Wychowawczego w Bytomiu. Udowodnili, że Śląsk nie jest czarno-biały. A widziany oczami podopiecznych Fundacji PETRALANA wręcz kipi od kolorów.
Najważniejszy jest jednak szczytny cel realizowany przez fundację PETRALANA. Cały dochód uzyskany ze sprzedaży kalendarza zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej Małgorzaty Fielauf chorej na mózgowe porażenie dziecięce oraz na pomoc twórcom stron tego kalendarza, dzieciom i dorosłym z Bytomskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Dodatkowo kalendarz zwraca uwagę na problem ekologii.
- Zdecydowaliśmy, że na kartach kalendarza w 2020 roku umieścimy fotografie prezentujące zielone obiekty śląskich miast. Chcemy podkreślić jak ważne dla mieszkańców są parki, ogrody botaniczne, kąpieliska wodne czy miejsca po rewitalizacji - mówi Łukasz Piątek z Fundacji PETRALANA.
Kalendarza można zamówić na stronie https://dobrekalendarze.pl/petralana-kalendarz
Fundacja Petralana swoją uwagę skupia na najmłodszych, znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej lub życiowej, walczących z chorobą lub niepełnosprawnością. Jej celem jest pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Pomaga poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji dobroczynnych, sportowych, eventów oraz innych ciekawych projektów.
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Bytomiu swoją historią sięga roku 1993, kiedy zostało powołane stowarzyszenie mające u podstaw troskę rodziców o los swoich niepełnosprawnych umysłowo dzieci. Do tego momentu to na rodzicach spoczywał niemal cały ciężar sprawowania opieki, co więcej często musieli sobie radzić w osamotnieniu, z poczuciem winy. Problem niepełnosprawności był dla społeczeństwa sprawą wstydliwą i skrywaną. Dzisiaj ośrodek wspiera rodziców i ich niepełnosprawne dzieci na wielu płaszczyznach podejmując się zarówno edukacji, jak i wychowania i prowadzenia terapii.