ITS w Tychach

i

Autor: MZUiM Tychy

Tychy: Policja korzysta z 600 kamer zamontowanych w mieście. ITS ma podnieść poziom bezpieczeństwa

Tyscy policjanci informują, że wprowadzony w mieście system ITS pomagam im w pracy. Dzięki prawie 600 kamerom zamontowanym przy prawie 40 skrzyżowaniach mundurowi mogą łatwiej ustalić przebieg zdarzeń drogowych i ich okoliczności.

Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem - w skrócie ITS (ang. Intelligent Transportation Systems) to jeden z najbardziej zaawansowanych i rozbudowanych systemów sterowania ruchem w Polsce. Oficjalnie uruchomiono go w lipcu 2022 r., jednak już wtedy tyscy urzędnicy podkreślali, że tyszanie zobaczą z niego korzyści dopiero od 1 stycznia 2023 r.

ITS w służbie tyskim służbom

Sercem systemu jest Centrum Sterowania Ruchem (CSR), znajdujące się w pomieszczeniach Stadionu Miejskiego przy ulicy Edukacji. Tam, gromadzone są bieżące informacje o sytuacji na drogach w mieście oraz tam podejmowane są decyzje, o pracy poszczególnych podsystemów i urządzeń. CSR stanowi również element zapewniający sprawne udostępnianie informacji służbom mundurowym:

  • Policji,
  • Straży Pożarnej,
  • Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego (WITD),
  • Straży Miejskiej.

Z perspektywy pracy policjantów najważniejszym elementem jest system sterowania i monitorowania ruchu drogowego. Dzięki blisko 600 kamerom możliwy jest stały monitoring skrzyżowań w naszym mieście, co jest szczególnie przydatne w przypadku zdarzeń drogowych i ustalania ich przebiegu oraz okoliczności. Mundurowi mają możliwość przeglądania zarejestrowanego obrazu w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w komendzie. W ten sposób, w przypadku prowadzenia postępowań lub czynności wyjaśniających możliwe jest odtworzenie nagrań, które mogły zarejestrować zdarzenia drogowe – informują tyscy policjanci

Mundurowi z tyskiej komendy policji podkreślają, że jednym z ważniejszych elementów ITS jest podsystem automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. - Kiedy może się to okazać przydatne? Obraz z kamer oraz identyfikacja numerów rejestracyjnych mogą pomóc mundurowym w ustaleniu sprawców zdarzeń, którzy oddalili się z miejsca wypadku czy kolizji. Może również wytyczyć trasy pojazdów skradzionych – dodają policjanci

Policjanci informują, że zachowują przy tym pełna prywatność podróżnych i anonimowość na drodze. Numery rejestracyjne zbierane przez urządzenia są automatycznie szyfrowane i jeżeli nie dojdzie do naruszenia prawa zdjęcia są usuwane. Zbierane dane służą wyłącznie celom statystycznym i nie są powiązane z danymi osobowymi właścicieli pojazdów.

Odcinkowy pomiar prędkości w Tychach

Ważnym elementem tyskiego ITS-u są też tablice o zmiennej treści, gdzie można wyświetlać komunikaty o utrudnieniach w ruchu drogowym, co według założeń powinno znacznie ograniczyć powstawanie zatorów na drogach – zadaniem tablic jest wyświetlanie treści informujących o czasach przejazdu czy objazdach.

Na tablicach mogą też być wyświetlone informacje meteorologiczne oraz ostrzeżenia pogodowe. Inną grupą znaków są znaki automatycznego pomiaru prędkości, które w stanie podstawowym wyświetlają dopuszczalną prędkość. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości (średniej na odcinku pomiarowym), wyświetlana jest grafika aparatu fotograficznego z obliczoną średnią przekroczoną prędkością.

System ITS to szereg możliwości przeprowadzania różnego rodzaju analiz czy pomiarów. Wszystko po to, by na tyskich drogach było bezpieczniej, nie tylko dla kierujących pojazdami, ale także dla pieszych – informują mundurowi z Tychów.