Tychy

i

Autor: UM Tychy

Tychy pierwszym miastem w Polsce z systemem automatyzacji oświetlenia ulic

W Tychach pojawi się pilotażowy system automatyzacji oświetlenia ulic. Będzie połączony z wprowadzonym niedawno ITS. Miasto zaoszczędzi nawet do 30% w wydatkach na oświetlenie ulic.

Urząd Miasta Tychy poinformował, że w najbliższych miesiącach w Tychach uruchomiony zostanie system automatyzacji oświetlenia ulic. Dzięki niemu będzie można przygaszać lub zwiększać moc lamp, a wszystko w oparciu o natężenie ruchu.

Samorządowcy szukają oszczędności

Szukając oszczędności i możliwości ograniczenia zużycia energii stosują rożne rozwiązania. Jednym z takich samorządów są Tychy, gdzie urzędnicy pracują nad systemem automatyzacji oświetlenia miejskiego szacując, że miasto może na tym zaoszczędzić nawet do 30% w wydatkach na oświetlenie ulic – informują tyscy urzędnicy.

W lipcu 2022 r. w Tychach uruchomiono Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem – ITS. Do końca 2022 r. trwają testy, które mają pozwolić na poprawę funkcjonowania komunikacji zbiorowej i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w mieście.

- Dzięki systemowi ITS wiemy, jaki jest ruch na naszych ulicach. Planujemy skojarzyć te dane z systemem sterowania lampami ulicznymi i w ten sposób wygenerować oszczędności. Już teraz sporo robimy w tym zakresie – w ostatnich latach udało nam się wymienić prawie 55 proc. z ok. 17,5 tys.  starych sodowych lamp ulicznych na lampy ledowe, pobierające ok. 80 proc. energii mniej. Rosnące koszty zmuszają nas do szukania kolejnych innowacji w tym obszarze – wyjaśnia Jan Cofała, naczelnik Wydziału Innowacji i Inwestycji Urzędu Miasta Tychy. 

Pilotażowa automatyzacja oświetlenia

Na razie w Tychach trwają prace nad pilotażowym programem, który obejmie część ulic. Docelowo system ma objąć całe miasto. Jak podkreślają urzędnicy, pozwoli on na pełną automatyzację zarządzania oświetleniem na terenie Tychów oraz intensywnością, z jaką w danej chwili świecą poszczególne lampy – z uwzględnieniem ruchu i warunków meteorologicznych. Pozwoli także na szybkie wykrywanie usterek i generowanie dokładnych raportów zużycia energii. - Z moich informacji wynika, że jesteśmy pierwszym miastem w Polsce wprowadzającym takie rozwiązanie – dodaje Jan Cofała. 

W zeszłym roku miasto wydało na oświetlenie miejskie ponad 5 mln złotych, w tym roku zarezerwowano na ten cel 7 mln. Według wstępnych szacunków Urzędu Miasta w Tychach system automatyzacji świetlnej pozwoli zmniejszyć rachunki za oświetlenie lamp ulicznych o 20-30 proc.

Wdrożenie pilotażu to koszt ok. 200 tys. zł. Inwestycja ma zwrócić się w kwartał. Sam system będzie wdrażany w kilka miesięcy.