Stadion w Świętochłowicach doczeka się trybun
Świetna wiadomość dla kibiców żużla. W czwartek 10 kwietnia w świętochłowickim Urzędzie Miejskim podpisano umowę na wykonanie trybun na stadionie im. Pawła Waloszka na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Skałka w Świętochłowicach. Wykonawcą prac zostało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.
Podczas uroczystego podpisania umowy obecni byli również przedstawiciele świętochłowickiego żużla: Krzysztof Bas - trener świętochłowickiej drużyny żużlowej oraz Dariusz Rieger - członek zarządu MS Śląsk Świętochłowice.
- Stadion nie jest tylko dla żużla. To także miejsce, gdzie dzieci i dorośli trenują piłkę. Nasze miasto jest przychylne dla sportu, bo to zdrowie, radość, rozwój. Dla nas jako klubu żużlowego remont toru, a teraz wykonanie trybun dla kibiców, to wspaniała perspektywa. Żużlowcy chętnie ścigają się właśnie dla oglądających. Gdy teraz będziemy mogli pokazać się tak dużej publiczności, będzie to wielka frajda - powiedział Krzysztof Bas, trener MS Śląsk Świętochłowice, radny Rady Miejskiej.
Budowa nowych trybun ma rozpocząć się dopiero po letnim sezonie treningowym, tak aby nie zakłócać działań ekipy speedway-a. Zgodnie z planem prace powinny zakończyć się na przełomie lutego i marca 2026 roku.
- Nie chcemy zablokować możliwości treningów dla naszych żużlowców. Dlatego firma wejdzie z pracami na stadion dopiero we wrześniu, po zakończeniu głównego sezonu speedway-a. Nowe trybuny to dla nas szansa na kolejne wspaniałe wydarzenia z rykiem silnika w tle, w tym także na imprezy masowe - zapowiedział prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.
Ten sam wykonawca, Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A., odpowiada za jeszcze jedną inwestycję na terenie OSIR Skałka - trwającą aktualnie budowę hali sportowo-widowiskowej, która znajduje się tuż obok stadionu.
- Bardzo się cieszymy, że ponownie zagościmy w Świętochłowicach. To już trzecia realizacja w tym mieście. Współpraca układa nam się tutaj bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o doświadczenie, budowaliśmy już stadion w Bielsko-Białej, w Sosnowcu, więc budowa trybun na stadionie wydaje nam się wyzwaniem, któremu sprostamy. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do tego przedsięwzięcia - powiedziała Ewelina Walkowicz prezes prezes firmy BPBP S.A.
Nowe trybuny, nowe możliwości
Zgodnie z podpisana właśnie umową na stadionie żużlowym powstać ma 1395 miejsc siedzących z prawem opcji rozszerzenia ich ilości. Na trybunach znajdą się również dojścia piesze i schody. Koszt prac to ponad 3,37 mln zł.
W przypadku skorzystania z prawa opcji zamówienie podstawowe może zostać rozszerzone o kolejne 360 miejsca (dodatkowe 810 tys. zł), 364 miejsca (niemal 980 tys. zł) oraz o 2133 miejsca siedzące (ponad 4,7 mln zł). Skorzystanie z prawa opcji nie jest obowiązkowe, jednak umożliwia w późniejszym czasie budowę trybun wokół całego stadionu. Łącznie na trybunach mogłoby powstać 4,2 tys. miejsc siedzących.
Ewentualne skorzystanie z prawa opcji będzie zależeć zarówno od możliwości finansowych miasta, jak i zapotrzebowania. Władze miasta liczą na to, że w 2026 roku drużyna "Śląska" wystąpi w żużlowej lidze, co jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie kibiców.
