Załogę punktu wyjazdowego stanowi przeszkolony personel, uprawniony do podawania szczepionek osobom obłożnie chorym.
- Jeżeli ktoś chce, by taki mobilny punkt przyjechał do niego musi zadzwonić do lekarza rodzinnego i albo taki lekarz wystawia nam skierowanie i wysyła mailem, albo pacjent może wysłać skan takiego skierowania lub mms zrobionym przez rodzinę, czy sąsiada - powiedział nam ratownik medyczny Michał Stępień z mobilnego punktu szczepień MS-MED.
Medycy poruszają się samochodami wyposażonymi w specjalne lodówki, przystosowane do przechowywania preparatów przeciw koronawirusowi.
- Przyjeżdżamy do pacjenta, jest kwalifikacja, czyli czy pacjent się nadaje do szczepienia, czy nie ma jakiś infekcji choroby, przeciwskazań. Jeśli jest wszystko w porządku, pacjent zostaje zaszczepiony. Jeśli jest obrzęk, problemy z oddychaniem wtedy pacjent musi się z nami pilnie skontaktować - dodaje ratownik medyczny Agnieszka Sztramska.
Mobilny punkt szczepień zaopatrzony jest w szczepionki Johnson & Johnson, bo są jednodawkowe.
Liczba szczepionek trafiających do punktów mobilnych uzależniona jest od realizacji dostaw, które koordynują instytucje rządowe w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"