Trwają prace nad uruchomieniem Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Powstanie tam kilkanaście tysięcy miejsc pracy

2023-04-05 12:06

Zgodnie z zapisami specustawy Lex Izera z terenów przeznaczonych pod Jaworznicki Obszar Gospodarczy wycięto już większość drzew. Teraz miasto rozpocznie prace związane z uzbrojeniem terenu. Kolejnym etapem będą starania o pozyskanie środków na przebudowę dróg wokół strefy.

Tak będzie wyglądał Jaworznicki Obszar Gospodarczy (wizualizacja)

i

Autor: UM Jaworzno/ Materiały prasowe Tak będzie wyglądał Jaworznicki Obszar Gospodarczy (wizualizacja)

Według planu pod koniec roku mają rozpocząć się przetargi dla pierwszych inwestorów.

- Trzysta hektarów Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego to nie tylko szansa dla Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dla miasta Jaworzna, dla województwa śląskiego, a przez kluczowy projekt jakim jest Izera również dla Polski. To są miejsca pracy wysokopłatne, zaawansowane. Ten obszar i ta infrastruktura, która jest przygotowana pozwala walczyć o projekty najbardziej hi-tech - powiedział nam prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek

Inwestorów do Jaworzna ma przyciągnąć dobre skomunikowanie terenu, bliskość autostrady, lotniska, linii kolejowej oraz niewielka odległość od Katowic i Krakowa.

Jaworznicki Obszar Gospodarczy to odpowiedź na zmiany zachodzące w polskiej gospodarce i sektorze energetycznym. Po ewentualnym zamknięciu kopalń i elektrowni węglowych miastu grozi zapaść.

- Takie miasto jak nasze musi mieć z czego żyć. Tutaj żyje ponad 80 tysięcy ludzi i oni muszą mieć zarysowaną przyszłość, tak żebyśmy wiedzieli do czego zmierzamy. JOG wspólnie z Katowicką Specjalną Strefa Ekonomiczną ewidentnie i to jest już dziś pewne da przyszłość gospodarczą naszemu miastu. Nie czekamy na to co się złego wydarzy, tylko z wyprzedzeniem planujemy nowe przedsięwzięcia - mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Obszar objęty koncepcją budowy JOG, od końca lat 50. XX w. wykorzystywany był przemysłowo m.in.: do odkrywkowego wydobycia piasku podsadzkowego, eksploatacji płytkich pokładów węgla (systemów upadowych w północnym rejonie). Zlokalizowano tam również urządzenie do wytwarzania i zatłaczania podsadzki hydraulicznej do wyrobisk, hałdy pogórnicze oraz 4 osadniki mułowe kopalni Jan Kanty, w których zgromadzono szacunkowo 1 523 000 ton mułów węglowych (rekultywacja). Tak duża skala działalności przemysłowej doprowadziła do kompletnej degradacji terenu.

W województwie śląskim tereny inwestycyjne są na wyczerpaniu. Brakuje dużych działek, które można zaoferować inwestorom, szczególnie tych z dostępem do głównych arterii komunikacyjnych. Stąd uruchomienie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego – nieopodal autostrady A4, na skrzyżowaniu drogi ekspresowej S1 z DK79, w pobliżu dwóch lotnisk: Katowice i Kraków, z aktywną linią kolejową – stanowi przedsięwzięcie o znaczeniu regionalnym.

Głównym zadaniem, które stoi teraz przed miastem, jest budowa infrastruktury technicznej, obsługującej obszar gospodarczy. Chodzi głównie o układ drogowy, system odwodnieniowy, sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Na uzbrojenie w sieci wod.-kan. pozyskano ze środków zewnętrznych już 100 mln zł dofinansowania. Trwają starania o zewnętrzne środki na modernizację ul. Wojska Polskiego i rozbudowę dróg (obwodnicy) o nowe, wyższe parametry jezdne.

Z szacunków Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynika, iż obszar będzie miał zdolność wygenerowania pomiędzy 10 a 15 tys. nowych miejsc pracy. Jego potencjał jest więc porównywalny z podstrefą gliwicką. Przypomnijmy, że pierwsza decyzja lokalizacyjna została zawarta na teren o pow. 118 ha pod budowę fabryki samochodów elektrycznych IZERA.

Trwają kolejne rozmowy i ustalenia techniczne z inwestorami krajowymi oraz zagranicznymi zainteresowanymi budową swoich przedsiębiorstw w Jaworznie.