- Kontrole prowadzone są zarówno na wniosek mieszkańców, jak i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który nakłada na gminę obowiązek wykonywania częstszych kontroli, kiedy jakość powietrza znacząco się pogarsza - mówi Wojciech Nowak, Komendant Straży Miejskiej w Bytomiu. - W ciągu ostatnich dni przeprowadziliśmy ponad 50 kontroli palenisk. Kontrole są także okazją do informowania o obowiązujących przepisach i o możliwościach uzyskania dofinansowania do wymiany pieców. Kiedy strażnicy miejscy stwierdzą poważne nieprawidłowości, nakładamy mandaty - dodaje Wojciech Nowak.
Kontrole przeprowadzane są głównie w Śródmieściu oraz w dzielnicach, w których występują stare, nieekologiczne źródła ciepła - m.in. w Łagiewnikach, Bobrku czy Suchej Górze.
- Dotychczasowe kontrole wykazały w kilku miejscach nieprawidłowe spalanie niedozwolonymi materiałami, głównie starymi płytami meblowymi - mówi Wojciech Nowak, Komendant Straży Miejskiej w Bytomiu. - W takich przypadkach nakładamy mandaty oraz udzielamy pouczeń - dodaje Wojciech Nowak.
Od 2022 roku unikanie wymiany kotła wyprodukowanego przed 2007 rokiem jest już wykroczeniem, za które grozi mandat. Straż Miejska może nałożyć na mieszkańca 500 złotych kary, sąd - grzywnę nawet do 5 tys. zł.
Żródło: UM Bytom