Rewolucja na torach Tramwajów Śląskich

i

Autor: Tramwaje Śląskie S.A.

Trwa rewolucja na torach Tramwajów Śląskich. Będą nowe tory i nowoczesne tramwaje [AUDIO]

2020-01-14 14:37

Rok 2020 będzie bardzo intensywny na torach Tramwajów Śląskich. W ramach dużego projektu unijnego Spółka zmodernizuje 100 kilometrów torowiska tramwajowych. W ramach prac powstaną w regionie nowe tory m.in. w Katowicach i Sosnowcu. A na tory wyjadą nowoczesne tramwaje.

Nowe tory i nowoczesne tramwaje w Śląskiem

Trwają prace modernizacyjne torowisk tramwajowych. Ekipy budowlane można spotkać w Będzinie, Chorzowie, Sosnowcu, Zabrzu i Dąbrowie Górniczej. Niebawem rozpoczną się kolejne w : Rudzie Śląskiej na ulicy Goduli oraz w Chorzowie na 3 Maja.

– Rok 2020 i 2021 będzie rokiem kumulacji naszych prac w ramach naszego dużego projektu unijnego pn. „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”- powiedział nam Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. I jak dodaje ostatecznym terminem w którym wszystkie prace w ramach projektu muszą być zakończone, to rok 2023. Prac sporo, czasu mało, jeśli Spółka nie zrealizuje prac w terminie, to straci dofinansowanie z UE.

Trwa rewolucja na torach Tramwajów Śląskich

W tej chwili ekipa budowlana intensywnie pracuje w centrum Zabrzu. Tam prace praktycznie są na ukończeniu. Trwają prace od tzw „nerki” w Będzinie aż do dzielnicy Pogoń w Sosnowcu. O ile w Sosnowcu prace postępują o tyle w Będzinie wykonawca robót ma spore opóźnienia z których niezadowolone są Tramwaje Śląskie.

– Jesteśmy po rozmowach z generalnym wykonawcą tych prac. Poprosiliśmy o przyśpieszenie prac, które naszym zdaniem póki co niepotrzebnie się przedłużają i utrudniają życie pasażerom. Warto wspomnieć, że w tym miejscu w czasie prac napotkano na niespodziewane i liczne kłopoty. Wiele elementów, które wykonawca prac odkrywa podczas prac podziemnych potrafi zaskoczyć. Na przykład pojawia się infrastruktura pod ziemią, która nie była zaznaczona na mapie. I to znacząco spowalnia prace – mówi Andrzej Zowada.

Tramwaje Śląskie pracują też na ulicy Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej. Niebawem prace rozpoczną się w ścisłym centrum miasta.

Po długiej przerwie Spółka lada moment rozstrzygnie przetarg na wybudowanie nowej linii tramwajowej w Sosnowcu. Prace ruszą od istniejącej pętli na Zagórzu, wokół tego sosnowieckiego osiedla, do placu Jana Pawła II. Powstaną dwa nowe odcinki tramwajowe w Katowicach. Pierwsza, jeszcze w tym roku pojawi się wzdłuż ulica Grundmanna. Kolejna w stolicy Górnego Śląska w przyszłym roku w kierunku dzielnicy Kostuhna od pętli w Brynowie przez osiedle Odrodzenia. Ma za zadanie mocno usprawnić komunikację południowej części miasta z Sródmieściem.

Modernizację torowisk tramwajowych czeka też Bytom. Kończą się prace na ulicy Katowickiej. Tam praktycznie wszystko jest już gotowe, a ekipa budowlana przenosi się do centrum miasta. Stamtąd aż do Stroszka będzie modernizowany bardzo długi odcinek torowiska tramwajowego oraz remont czeka torowisko na ulicy Piekarskiej.

W czasie remontów torowisk nie da się uniknąć utrudnień w ruchu tramwajów. Pierwsza, którą zapowiadają Tramwaje Śląskie czeka pasażerów w Chorzowie.

– Jesteśmy zmuszeni zawiesić ruch linii numer 11 przez ulicę 3 Maja, za co przepraszamy pasażerów. Wszystko wskazuje na to, że będzie to od 27 stycznia 2020 roku- podkreśla Andrzej Zowada. Na bieżąco będziemy o wszystkim informować.

Jakim typem podróżnika jesteś?

Pytanie 1 z 6
Pakując się na wakacje, zabierzesz ze sobą...