Trwa nabór do policji na Śląsku. Co trzeba zrobić, żeby zostać policjantem?
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach poinformowała o tym, że wznowiony został nabór na funkcjonariuszy policji. Osoby zainteresowane przystąpieniem do rekrutacji mogą składać dokumenty niezbędne do wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach lub w innych komendach miejskich/powiatowych Policji woj. śląskiego lub Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach:
- osobiście, jednak po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu z pracownikiem komórki kadrowej/doborowej tel: 47 851 24 11, 47 851 28 20;
- za pośrednictwem operatora pocztowego.
Komenda informuje też o specjalnych procedurach w dobie pandemii koronawirusa.
W związku z utrzymującym się stanem epidemii, celem zminimalizowania zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, procedura rekrutacyjna będzie prowadzona w stosownym reżimie sanitarnym, do którego przestrzegania zobligowani są wszyscy jego uczestnicy. Kandydaci do służby w trakcie pobytu w jednostce Policji winni stosować maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki, posiadać własne przybory do pisania, a także stosować się do ewentualnych innych zaleceń wskazanych przez pracowników jednostki - czytamy w komunikacie policji.
Nabór do policji. Jakie wymagania? Ważne terminy
Każdy kto chce wziąć udział w naborze do policji w Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach musi pamiętać o ważnych terminach przyjęć. Oto jakie terminy określił Komendant Główny Policji w 2020 roku:
- 27 lutego;
- 21 kwietnia - termin odroczony;
- 9 lipca;
- 13 lipca;
- 16 września;
- 5 listopada;
- 30 grudnia.
Dodajmy, że osoby zainteresowane przyjęciem do służby w określonym w ogłoszeniu terminie muszą pamiętać o tym, że dokumenty trzeba złożyć z co najmniej 4-miesięcznym wyprzedzeniem.
Nabór do policji - wymagania
Służba w policji to praca niezwykle wymagająca, a czasem nawet niebezpieczna. Dobry policjant musi być sprawny fizycznie, szybko reagować i posiadać odpowiednie zdolności. A to przecież nie wszystko. Bo trzeba pamiętać o jeszcze kilku innych rzeczach. Każdy kto chce wstąpić w szeregi policji musi spełniać następujące wymagania:
- posiadać polskie obywatelstwo,
- posiadać nieposzlakowaną opinię,
- nie może być skazany/a prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jesteś się podporządkować,
- dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- na dzień przyjęcia do służby posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej jeśli podlega kwalifikacji wojskowej.
Czy policjant może mieć tatuaże?
Ważna informacja dla kandydatów na policjantów. Zgodnie z Zarządzeniem nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji umundurowanemu policjantowi w szczególności zabrania się eksponowania widocznego tatuażu. W przypadku, kiedy policjant posiada widoczny tatuaż, przełożony może nie dopuścić go do pełnienia służby lub może odsunąć od jej pełnienia. Odmowa wykonania polecenia przełożonego o odsunięciu lub niedopuszczeniu do pełnienia służby pociąga za sobą odpowiedzialność dyscyplinarną, wyjątkami są tu przypadki podyktowane charakterem służby lub względami bezpieczeństwa.