Najlepsze atrakcje na majówkę na Śląsku i okolicach
Majówka to idealna okazja, by naładować baterie i skorzystać z uroków wiosny. Długi weekend majowy w 2025 roku będzie trwał cztery dni - od czwartku 1 maja do niedzieli 4 maja. Choć 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, w wielu zakładach jest to wyznaczony dzień wolny za święto wypadające w sobotę 3 maja. W innym przypadku wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, aby cieszyć się czterodniowym weekendem.
Aż cztery dni wolnego to idealna okazja na weekendowy wyjazd z bliskimi. Jeśli jednak planujecie zostać w mieście, wcale nie musicie się nudzić. Sprawdziliśmy, jakie atrakcje na majówkę przygotowano na Śląsku i w okolicach. Sprawdźcie nasze propozycje.
Majówka w Sztolni Królowa Luiza
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na niesamowitą podziemną przygodę. Z okazji majówki przygotowano wyjątkową promocję. W dniach od 28 kwietnia do 4 maja wszystkie bilety na zwiedzanie podziemi Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza będą dostępne w cenie ulgowej. Promocja obowiązuje tylko na bilety opłacone do 30 kwietnia.
W akcji promocyjnej biorą udział następujące trasy:
- Kopalnia Guido - Podziemny Spacer Górniczy
- Sztolnia Królowa Luiza - Podziemny Spływ Sztolnią
- Sztolnia Królowa Luiza - Podziemne Królestwo Maszyn
- Sztolnia Królowa Luiza - Podziemna Podróż w czasie
- Sztolnia Królowa Luiza - Rodzinna Szychta.
"Majówka w Mieście" w Zawierciu
W Zawierciu odbędzie się kilkudniowa impreza plenerowa "Majówka w Mieście 2025". 1 maja na terenie OSiR Zawiercie odbędą się aktywności sportowe, a w tym wyścigi rowerowe, turniej piłki nożnej, trening judo i zajęcia z jogi, a na piątek 2 maja zaplanowano Majówkowy Kiermasz Książki. Największe atrakcje odbędą się w sobotę 3 maja na parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury. Od rana będzie tam można skorzystać ze strefy gastronomicznej z placem zabaw, wziąć udział w warsztatach i pokazach tańca. Odbędą się również koncerty, w tym uczniów z miejscowych szkół oraz gwiazd wieczoru. Wystąpi zespół BAZA1L oraz MEZO.
Inauguracja sezonu w Centrum Kato
1 maja zainaugurowana zostanie ósma edycja Centrum Kato, czyli strefy kultury i relaksu na tarasach Spodka. Od maja do września, jak co roku, będzie można uczestniczyć w kinach plenerowych, koncertach, setach DJ-skich, panelach dyskusyjnych, wystawach sztuki, zajęciach jogi, targach i wielu innych atrakcjach. Wstęp jest darmowy.
Rusza sezon Górnośląskiej Koleji Wąskotorowej
Na tegoroczną majówkę wraz z wiosennym rozkładem jazdy powróci Górnośląska Kolej Wąskotorowa. Od 1 maja i wszystkie kolejne weekendy znów będzie można przejechać się zabytkowymi pociągami Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej trasą z Bytomia do Tarnowskich Gór. Kursować będą trzy pary pociągów. Pierwszy kurs ze stacji Bytom Wąskotorówka będzie o godz. 9:45, drugi o 12:45 a trzeci o 15:45. Kursy powrotne do Bytomia ze stacji Tarnowskie Góry Wąskotorówka odbędą się o godz. 11:05, 14:05 i 17:05. Więcej informacji TUTAJ.
Magiczna Majówka w Legendi
W dniach od 1 do 4 maja w parku rozrywki Legendia w Chorzowie przygotowane zostaną dodatkowe, majówkowe atrakcje, w tym Bajkowy Piknik, strefa Grill & Chill z DJ'em i Piana Party. W programie nie zabraknie również warsztatów i zabaw dla dzieci, zumby, a także innych atrakcji dla całych rodzin.
Najlepsze kierunki z lotniska w Pyrzowicach na majówkę 2025. Zobaczcie w galerii.
"Bieg dla Flagi" w Parku Śląskim
2 maja w Parku Śląskim w Chorzowie odbędzie się Bieg dla Flagi 2025, czyli wyjątkowe wydarzenie łączące sportową pasję z patriotycznym świętowaniem. Bieg rozpocznie się o godzinie 20:05, a jego trasa o długości 5 km wyznaczona została przez malownicze tereny Parku Śląskiego i kończąca się na bieżni legendarnego Stadionu Śląskiego, jest dostępna dla biegaczy o różnym poziomie zaawansowania. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę (w rozmiarach S-4XL), medal na mecie, numer startowy, wodę oraz ubezpieczenie NNW. Opłata startowa wynosi 20 zł (płatność online do 25.04.2025 lub w biurze zawodów w dniu biegu do godziny 19:30, o ile będą dostępne miejsca), a osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą wziąć udział w biegu bezpłatnie. Zapisy na bieg prowadzone są online, a więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Parku Śląskiego.
Rybnicka majówka "Maj, bzy, Rybnik i Ty"
"Maj, bzy, Rybnik i Ty" to nazwa rybnickiej majówki, jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu miasta. Impreza słynie z prezentacji alternatywnych brzmień i niekonwencjonalnych artystów, którzy występują na plenerowej scenie Kampusu. Tegoroczna edycja oferuje trzydniowy program muzyczny.
Piątek, 2 maja, kampus ul. Rudzka
- 19.30 Oskar Cyms
- 21.00 Margaret
- Strefa Food Fest: 12.00 - 22.00
- Strefa BEZtroski: 14.30 - 18.00
Sobota, 3 maja, kampus ul. Rudzka
- 18.00 The Dumplings
- 20.00 Nosowska/Król
- Strefa Food Fest: 12.00 - 22.00
- Strefa BEZtroski: 15.00 - 17.00
Niedziela, 4 maja, amfiteatr w Parku Czempiela
- 16.30 koncert zespołu Hrust
- 18.30 koncert zespołu The Farsk
- 20.30 koncert zespołu Oberschlesien
- Strefa Food Fest: 12.00 - 20.00 (kampus)
Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się TUTAJ.
Piknik rodzinny w Bytomiu
W sobotę 3 maja, po uroczystościach miejskich, w Amfiteatrze w Parku Miejskim im. hm. F. Kachla w Bytomiu odbędzie się Piknik Rodzinny. Impreza rozpocznie się o godz. 10:45 Biegiem Konstytucji 3 Maja, a w godzinach od 10:00 do 16:30 na uczestników czekać będzie bogaty program warsztatów twórczych, plastycznych, literackich, ekologicznych, a także warsztaty tworzenia kotylionów i zakładek do książek. Dodatkowo, przewidziano detektywistyczne zagadki, gry przestrzenne i edukacyjne, quiz rodzinny, aktywności sportowe, łamigłówki, "Książkowy Bazar", strefę zdrowia i stoiska profilaktyczne. O godzinie 12:00 Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark zaprezentuje przedstawienie "Heksa - Odkrywając Strachy", a o 13:00 odbędzie się spotkanie "O patriotyzmie z dziećmi i Prezydentem Bytomia". Program uzupełnią występy taneczne i wokalne miejscowych dzieci i młodzieży.
Śląskie Gody i odpust w Skansenie
W niedzielę 4 maja na terenie Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbędzie się odpust oraz Śląskie Gody, czyli wydarzenie, które już od wielu lat celebruje śląskie tradycje i folklor. Współorganizowane przez Związek Górnośląski, święto to okazja do zanurzenia się w bogactwie regionalnej kultury, muzyki, stroju i rzemiosła ludowego.
W programie przewidziano mszę odpustową o godzinie 12:00, po której wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Grupy Górniczej. Od 13:30 na scenie plenerowej zaprezentują się zespoły folklorystyczne nagrodzone podczas XXX Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie". Całość dopełni jarmark odpustowy oraz gry i zabawy na wiejskim podwórku.
Każdy, kto przyjdzie w kompletnym stroju regionalnym, będzie mógł wejść na teren skansenu bezpłatnie.
Festiwal Latawców w Szczyrk Mountain Resort
Choć to wydarzenie odbędzie się już nieco dalej, naprawdę warto o nim wspomnieć. Po raz pierwszy w Szczyrku odbędzie się Festiwal Latawców. Imprezę zaplanowano na 3 i 4 maja na Hali Skrzyczeńskiej (1000 m n.p.m.). W godzinach 10:00-14:00 uczestnicy będą mogli podziwiać pokazy kolorowych latawców tańczących na wietrze nad beskidzkimi szczytami. Dla tych, którzy chcą puścić wodze fantazji, przygotowano warsztaty latawcowe: "Latawce dla artystów" z nylonowymi modelami do samodzielnego złożenia i zdobienia oraz "Latawce dla niecierpliwych" z papierowymi konstrukcjami. W strefie dekorowania dostępne będą farby, pisaki, brokaty i naklejki.
Na miejsce festiwalu można dotrzeć koleją gondolową ze Szczyrku, a bilety na przejazd dostępne są online oraz w kasie na miejscu. Termin i godzina wydarzenia mogą ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych.
