Tragedia w Zabrzu

i

Autor: Damian Klamka/East News

Dramat

Tragedia w Zabrzu. Dziewczynka zasnęła w wannie. Nie żyje

2024-02-09 8:51

Tragiczne wydarzenie w Zabrzu. 10-letnia dziewczynka zmarła w czasie kąpieli. Z wanny wyciągnęli ją rodzice, ale przybyłym na miejsce ratownikom nie udało się jej uratować. O życie dziewczynki walczyli ponad godzinę. To ofiara czadu, który wydzielał się piecyka gazowego.

Straszna tragedia w Zabrzu. Na skutek zatrucia czadem zmarłą 10-letnia dziewczynka z Zabrza. Gaz wydzielał się najprawdopodobniej z niesprawnego piecyka gazowego w łazience. Jak wynika z danych służb kryzysowych wojewody śląskiego, to już siódma ofiara czadu w woj. śląskim od początku sezonu grzewczego.

Jak zabija czad?

Do tragedii w Zabrzu doszło w nocy z czwartku na piątek. Po godz. 22 służby medyczne zostały zaalarmowane i wezwane do interwencji na osiedlu Bończyka w Zabrzu. Wówczas zgłoszenie do interwencji w mieszkaniu odebrała także straż pożarna.

Wysłano tam jeden zastęp strażaków, na miejsce pojechało też pogotowie ratunkowe. Dziewczynka została wyciągnięta z wanny przez rodziców. Była prowadzona reanimacja, najpierw przez ojca, później przez pogotowie i strażaków. Próba ratowania dziewczynki trwała godzinę, niestety nie odzyskała ona czynności życiowych - opisuje mł. bryg. Wojciech Strugacz z Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu

Wykonane przez strażaków w mieszkaniu pomiary wykazały niewielkie już stężenia tlenku węgla – rodzice dziewczynki jeszcze przed przyjazdem służb na miejsce pootwierali okna. Akcja zakończyła się tuż przed północą. Szczegółowe okoliczności tragedii będzie wyjaśniała policja.

Czym jest czad i dlaczego jest groźny?

Śląscy strażacy od lat prowadzą kampanie, których celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla i pożarami, powstałymi na skutek niewłaściwego użytkowania urządzeń i instalacji grzewczych oraz zachęcanie do instalacji czujników czadu.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

QUIZ Co się dzieje zimą na Śląsku? Czy znasz te słowa i zwroty?

Pytanie 1 z 10
Zimą na Śląsku fest suje, to znaczy