Poruszający wpis profesora Zembali. Nie żyje jego syn
W środę, 26 czerwca na platformie LinkedIn profesor Michał Zembala podzielił się osobistym wpisem. Kardiochirurg przekazał, że kilka tygodni temu w jego rodzinie doszło do tragedii.
Miesiąc temu zmarł mój najstarszy syn. Dwudziestoczterolatek, który mimo wsparcia rodziny i bliskich przegrał walkę z nałogiem - przekazał prof. Zembala.
W pierwszym tak prywatnym poście przyznał, że przez długi czas zmagał się z wieloma problemami w związku z nałogiem syna. - Pamiętam dni, gdy po skończonym zabiegu biegałem po ulicach Katowic, szukając go w melinach i zakątkach bram - wspomina.
Pamiętam dni, te nieliczne, gdy zjawił się w domu z tym samym uśmiechem, rozmawiając z 15 lat młodsza siostrą. Pamiętam dni, gdy wiozłem go na SOR z prośbą, by tam pozostał - dodał.
Profesor opisuje też walkę swojego syna z nałogiem. We wpisie zaznacza, że jego zmarły syn miał tzw. "wzloty i upadki". - Pamiętam (...) dni, gdy jedyne SMSy, jakie dostawałem były "wyślij mi kasę" na chleb" i takie, gdy pisał "koniec. Dalej nie idę" - opisuje.
Wpis profesora Zembali nie został opublikowany bez powodu. Kardiochirurg udostępnił go w Dniu Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii, które w 1987 r. zostało ustanowione przez WHO.
Jak zapobiegać zapytacie? Nie wiem. Słuchać. Kochać. Być - podsumował swój osobisty wpis.
Kim jest profesor Michał Zembala?
Michał Zembala urodził się 8 lutego 1976 we Wrocławiu. Jest synem byłego ministra zdrowia, kardiochirurga, członka zespołu Zbigniewa Religii, który dokonał pierwszej transplantacji serca - Mariana Zembali, którego ciało w marcu 2022 r. znaleziono w przydomowym basenie. Prof. Marian Zembala zostawił wówczas list pożegnalny. Kilka lat wcześniej doznał rozległego udaru, przez który poruszał się na wózku inwalidzkim.
Michał Zembala studiował na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, oraz staż naukowy i badawczy Montefiore Medical Center, Albert Einstein College of Medicine, Yeshiva University, w Nowym Jorku i Laboratorium Medycznym Regeneracyjnym Uniwersytetu Harvarda.
28 czerwca 2007 obronił pracę doktorską Angiogeneza w niedokrwiennej kończynie tylnej królika po stymulacji genami kodującymi czynniki wzrostu fibroblastów i hepatocytów, otrzymując doktorat, a 10 lutego 2017 habilitował się. Tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu uzyskał 22 kwietnia 2021 r.
Gdzie zwrócić się o pomoc?
W listopadzie 2021 r. W trosce o bezpieczeństwo i wygodę osób korzystających z telefonu zaufania całość kosztów związanych z połączeniem jest pokrywana przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Jeżeli masz problem zadzwoń pod numer 800 199 990.
Listen on Spreaker.