Tarnowskie Góry: prof. Marian Zembala będzie miał swój plac
Tarnogórska Rada Miejska zdecydowała jednogłośnie, że prof. Marian Zembala będzie miał w mieście swój skwer. Jego imieniem nazwany zostanie plac pomiędzy ul. Częstochowską a dworcem kolejowym.
Pomysłodawcą był Marek Breguła, radny Koalicji Obywatelskiej, ale także pacjent, u którego prof. Zembala, jako pierwszemu w Polsce, przeszczepił jednocześnie płuca i serce. Już we wrześniu 2022 roku, kilka miesięcy po śmierci prof. Zembali, złożono petycję w tej sprawie do Urzędu Miejskiego, ale ze ze względów formalnych nie została rozpatrzona. Pomysł jednak wrócił i udało się go zrealizować.
– Profesor był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt go znać – powiedział Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, w trakcie uzasadniania podjęcia uchwały.
Marian Zembala. Krótki biogram
Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 roku w Krzepicach. To polski lekarz, kardiochirurg i profesor nauk medycznych. W 2015 roku był ministrem zdrowia.
W 1974 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 1975 roku do 1981 roku był asystentem i starszym asystentem w Klinice Chirurgii Serca wspomnianej uczelni. Później, przez kilka lat, przebywał na stażu w Holandii. Stamtąd, w 1985 roku, powrócił do Polski na zaproszenie prof. Zbigniewa Religi. Zaczął pracę w Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
Zembala uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca w zespole dowodzonym przez Religę. W pracy zawodowej specjalizował się w transplantologii serca i płuc. W 1997 roku jako pierwszy w kraju wykonał transplantację pojedynczego płuca, a cztery lata później przeszczepił choremu płuco-serce. W 2018 roku Zembala przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory wybitny profesor poruszał się na wózku.
Zmarł 19 marca 2022 w Zbrosławicach. Jego ciało znaleziono w basenie.