Pniówek. 9 września zostanie wznowiona akcja ratownicza

i

Autor: JSW

Ratownictwo górnicze

Wznowiona zostaje akcja w Pniówku. Ratownicy zjadą znów pod ziemię w sobotę, 9 września

2023-09-08 14:10

Akcja ratownicza w kopalni Pniówek ma na celu dotarcie do siedmiu zaginionych górników, po tym jak wiosną 2022 r. doszło w niej do serii wybuchów metanu. W sobotę, 9 września zostanie wznowiona, o czym poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Tragedia w Pniówku. Zaginionych jest siedem osób

To była jedna z największych tragedii w historii polskiego górnictwa.  20 kwietnia 2022 r. w wyniku serii wybuchów metanu w KWK Pniówek życie straciło 9 górników, 30 zostało rannych, 7 osób zaginęło (w tym 5 ratowników górniczych).

Przypomnijmy, że ciał zaginionych nie wydobyto na powierzchnię ze względu na skrajnie niebezpieczne warunki na dole - pożar, wydobywanie się gazów i zagrożenie kolejnymi wybuchami metanu. Na początku lutego br. z inicjatywy Wyższego Urzędu Górniczego rozpoczęła się akcja ratownicza, która ma na celu dotarcie do nich.

Akcja ratownicza pod ziemią zostaje wznowiona

Po przerwie, w sobotę 9 września akcja zostanie wznowiona.

- Polegać będzie na zbiciu (połączeniu) nowo wydrążonego wyrobiska - pochylnia N-9 (równoległego do ściany N-6) z chodnikiem nadścianowym N-12, w okolicach miejsca, w którym prawdopodobnie znajduje się pięciu z siedmiu zaginionych górników. Zanim jednak dojdzie do połączenia obu wyrobisk, ratownicy rozpoczną przewietrzanie wyrobisk przez specjalnie wywiercone otwory w czole przodka pochylni N-9 - informuje Tomasz Siemieniec, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Do połączenia obu wyrobisk pozostało jeszcze pięć metrów. Prace będą prowadzone w zależności od warunków kombajnem chodnikowym lub ręcznie. Po zabudowaniu skrzyżowania ratownicy rozpoczną penetrację odcinka chodnika nadścianowego N-12, a następnie ściany N-6 w celu odnalezienia i wytransportowania zaginionych górników - dodaje.

Co zostało zrobione dotąd w czasie całej akcji?

Podczas wcześniejszej akcji, przed przerwą, zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne, by zawęzić rejon poszukiwawczy. 

Dalsze prace prowadzone przez ratowników w ramach profilaktyki polegały na wybudowaniu nowych tam przeciwwybuchowych, udrożnieniu odtamowanych wyrobisk (usunięto m.in. 100-metrowe zalewisko) oraz zdemontowaniu i wytransportowaniu z chodników starych maszyn urządzeń, w tym urządzeń odstawy urobku. 

Jeśli w sobotę okaże się, że warunki w ścianie nie pozwalają na bezpieczne prowadzenie akcji i przejście całej ściany N-6, ratownicy wycofają się, po czym nastąpi ponowne otamowanie rejonu ściany.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/