Tour de Pologne 2023 na Śląsku

i

Autor: Tour de Pologne/Szymon Gruchalski

Sport

Tour de Pologne 2023 na Śląsku. Trasa, etapy, utrudnienia

Przed nami Tour de Pologne 2023. Największa kolarska impreza w Polsce rozpocznie się w Poznaniu i zakończy 4 sierpnia w Krakowie. W tym roku trzy etapy będą rozgrywane w województwie śląskim.

Spis treści

 1. 80. Tour de Pologne 2023. Kiedy wystartuje wyścig?
 2. Tour de Pologne 2023. Etapy wyścigu
 3. Etap 5. Pszczyna - Bielsko Biała. Trasa wyścigu - środa, 02 sierpnia 2023
 4. Etap 6. Katowice. Jazda indywidualna na czas. Jakimi ulicami pojadą kolarze? Czwartek 3 sierpnia 2023
 5. Tour de Pologne w Katowicach. Jakie utrudnienia czekają na mieszkańców miasta?
 6. Etap 7. Zabrze - Kraków. Jaką trasą pojadą kolarze? Piątek, 4 sierpnia 2023
 7. Kto jedzie w Tour de Pologne 2023?
 8. 80. Tour de Pologne. Gdzie oglądać. Transmisja TV

80. Tour de Pologne 2023. Kiedy wystartuje wyścig?

W tym roku odbędzie się jubileuszowa, bo 80., edycja Tour de Pologne. Największą kolarską imprezę w Polsce zaplanowano w dniach 29 lipca - 4 sierpnia. 

- Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski - przyznaje Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Tour de Pologne 2023. Etapy wyścigu

Tradycyjne zostanie rozegranych siedem etapów. Nie zabraknie etapów dla sprinterów, czasówki oraz trzech etapów górskich. Łącznie kolarze przejadą 1135,5 kilometrów.

Oto szczegółowa rozpiska etapów Tour de Pologne:

 • Etap 1 – Poznań – Poznań (183,7 km)
 • Etap 2 – Leszno – Karpacz (202,9 km)
 • Etap 3 – Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (163,3 km)
 • Etap 4 – Strzelin – Opole (198,6 km)
 • Etap 5 – Pszczyna – Bielsko-Biała (198,8 km)
 • Etap 6 – Katowice, ITT (16,6 km)
 • Etap 7 – Zabrze – Kraków (166,6 km)

Co istotne - po rocznej nieobecności - impreza powróci na śląskie drogi. W naszym województwie rozegrane zostaną trzy etapy.

Etap 5. Pszczyna - Bielsko Biała. Trasa wyścigu - środa, 02 sierpnia 2023

To etap typowo górski, który będzie liczył prawie 200 kilometrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszą z Pszczyny. Na trasie zawodnicy będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów. Na trasie piątego etapu TdP będą trzy Premie Lotne LOTTO - w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kategorii (Ochodzita i Salmopol). Jest też Premia Górska PZU II kat. w Zameczku. 

Etap 6. Katowice. Jazda indywidualna na czas. Jakimi ulicami pojadą kolarze? Czwartek 3 sierpnia 2023

Przedostatni etap tegorocznego Tour de Pologne to jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 16.6 km (zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty).

Trasa będzie tradycyjnie przebiegać ulicami ścisłego centrum Katowic. Kolarze będą startować z ul. Olimpijskiej obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później wjadą w Dolinę Trzech Stawów i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic. Meta znajdzie się przy Spodku.

Tour de Pologne w Katowicach. Jakie utrudnienia czekają na mieszkańców miasta?

Już po raz trzynasty do Katowic zawita Tour de Pologne. W związku z wydarzeniem, zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu w mieście. 

W dniu wyścigu, 3 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 9 rano planowane jest zamknięcie takich ulic, jak: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego.

Dodatkowo - od godz. 10.30 - zamknięte zostaną także następujące ulice: 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. 

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów - pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie odbywał się bowiem przez ul. Szybowcową.

W godzinach 12-17 dojazd do Cmentarza Komunalnego nie będzie w żadnym wypadku możliwy. Z kolei dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będzie możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów. Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu (od godz. 17). 

Etap 7. Zabrze - Kraków. Jaką trasą pojadą kolarze? Piątek, 4 sierpnia 2023

Kolarze przejadą prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa - w dawnej stolicy naszego kraju tradycyjnie zakończy się cały wyścig. Meta zostanie usytuowana przy krakowskich Błoniach (wcześniej kolarze pokonają trzy rundy ulicami miasta).

Zanim jednak dojadą do Grodu Kraka, powalczą o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu. 

Kto jedzie w Tour de Pologne 2023?

W Tour de Pologne wystartuje łącznie 24 drużyny - 18 ekip z licencjami World Tour oraz sześć zaproszonych zespołów - reprezentacja Polski, Novo Nordisk i Human Powered Health z USA, Q36.5 Pro Cycling Team i Tudor z Szwajcarii oraz Lotto Dstny z Belgii. 

Według zapowiedzi, w tegorocznym Tour de Pologne ma wystąpić rekordowa, jak dotąd, liczba Polaków. Oficjalna strona wydarzenia poinformowała, że będzie ich aż siedemnastu, w tym siedmiu w reprezentacji Polski. 

Na wstępnej liście startowej znaleźli się także  dwaj najlepsi polscy kolarze, którzy w przeszłości triumfowali w Tour de Pologne, a mianowicie Rafał Majka (reprezentujący UAE Team Emirates) i Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). 

80. Tour de Pologne. Gdzie oglądać. Transmisja TV

Zmagania w ramach tegorocznej edycji Tour de Pologne będzie można oglądać, dzięki transmisji Telewizji Polskiej. Wszystkie etapy TdP będą transmitowane na antenie TVP1, TVP Sport, a także za pośrednictwem strony internetowej tvpsport.pl i aplikacji. 

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/