Ciekawostka

To najdłuższa wieś w Polsce. I leży w województwie śląskim. Czym przyciąga turystów?

Ta niezwykła wieś położona jest u stóp Beskidów, na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Jest nie tylko najdłuższą, ale także największą wsią w Polsce pod względem powierzchni. Miejscowość tą, liczącą nieco poniżej 7,5 tysiąca mieszkańców, otaczają zielone lasy, a widoki zapierają wdech w piersiach.

Najdłuższa wieś w Polsce. Znajdziemy ją w Beskidach

Zawoja to wieś położona u stóp Beskidów. W większej części położona jest w województwie małopolskim w powiecie suskim. Jednak pod jednym względem jest zupełnie wyjątkowa. Wieś ta ma ponad 18 kilometrów długości, dzięki czemu zyskała miano najdłuższej w Polsce.

Oprócz tego Zawoja jest również największą wsią w Polsce pod względem powierzchni - ma ponad 100 kilometrów kwadratowych, co czyni ją większą niż San Marino, Monako i Watykan razem wzięte. O największych wsiach w Śląskiem pisaliśmy już wcześniej tutaj.

Jak wygląda Zawoja? Sprawdźcie w galerii poniżej.

Atrakcje wsi Zawoja. Co warto zobaczyć?

Zawoja to nie tylko najdłuższa i największa wieś w Polsce. Ma ona do zaoferowania mnóstwo atrakcji turystycznych. Warto przypomnieć, że jest ona siedzibą Babiogórskiego Parku Narodowego, a w jej obrębie znajduje się Ośrodek Edukacyjny BPN, w którym można skorzystać ze ścieżek edukacyjnych.

Wśród innych atrakcji warto wymienić skansen im. Józefa Żaka, kościół św. Klemensa wybudowany pod koniec XIX w., klasztor Karmelitów Bosych oraz 8-metrowy wodospad na Mosornym Potoku.

Wieś Zawoja to także doskonały punkt wypadowy dla miłośników górskich wędrówek, szczególnie na Babią Górę, która jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Osobom aktywnym polecamy miejscowy park linowy.

Listen on Spreaker.