Najbiedniejsze miasta woj. śląskiego są również najbiedniejsze w kraju. I tak od lat

i

Autor: wikipedia/Marek Mróz Najbiedniejsze miasta woj. śląskiego są również najbiedniejsze w kraju. I tak od lat

Ranking

To najbiedniejsze miasta na Śląsku. Lider źle przeszedł transformację

Nowy ranking najbiedniejszych miast w Polsce prezentowany jest w czasopiśmie „Wspólnota”. Z rankingu można również wyciągnąć dane o miastach, które są najbiedniejsze w województwie śląskim. Główny wniosek jest dla nich druzgocący – aż osiem najmniej zamożnych miast jest zarazem najbiedniejszymi miastami w Polsce. Które z nich jest jest niechlubnym „liderem”?

Jakie są najbiedniejsze miasta na Śląsku? Od lat zmieniają tylko pozycje

Czasopismo „Wspólnota” co roku publikuje rankingi zamożności miast, powiatów czy wsi w przeliczeniu na jednego mieszkańca.  Ranking pokazuje jak wzrosła albo spadła zamożność miejscowości w Polsce. Do najbogatszych miast w naszym kraju należą Warszawa, Opole, Wrocław, Poznań oraz Katowice – tak prezentuje się pierwsza piątka rankingu. Rankingu, który w sporej części składa się z miast z naszego województwa. Jak wypadły te najbogatsze opisaliśmy w tekście, do którego link znajdziecie poniżej.

Najbiedniejsze miasta na Śląsku. Tu nie ma zaskoczeń

Zobacz listę z opisami w galerii zdjęciowej

Ranking „Wspólnoty” pokazuje jednak też smutny fakt – w zestawieniu 48 polskich miast ostatnie osiem miejsc jest zajętych przez miejscowości ze Śląska. Ostatnie, dziewiąte miasto, znajduje się nieznacznie wyżej. Co zaskakujące, wśród tych najbiedniejszych znajdują się miasta, które zdaniem ich prezydentów się w ostatnich latach mocno się rozwinęły, jednak patrząc na ich miejsca w poprzednich 12 latach, jest to złudne wrażenie, a przynajmniej jeśli chodzi o zamożność w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Innym smutnym wnioskiem jest to, że śląskie miasta od lat tworzą dół rankingu czasopisma „Wspólnota”. Co warte podkreślenia, miasto Świętochłowice, które od lat było – używając żargonu piłkarskiego, czerwoną latarnią rankingu, zanotowało w najnowszym zestawieniu progres.

Listen on Spreaker.