Ruiny pałacu w Łubowicach

i

Autor: Fotopolska.eu/Magda Płoszaj

Wiadomości

To jedna z najmniej zaludnionych wsi w województwie śląskim. Skrywa prawdziwy turystyczny skarb

2025-02-24 13:42

Wieś ta liczy zaledwie nieco ponad 300 mieszkańców. Położona jest w powiecie raciborskim, gminie Rudnik. I pomimo swoich skromnych rozmiarów skrywa turystyczny skarb. Przed naszą erą mieścił się tam gród z przełomu epoki brązu i żelaza. Mowa oczywiście o miejscowości Łubowice.

Oto jedna z najbardziej opustoszałych wsi w Śląskiem

Łubowice to niewielka wieś położona w powiecie raciborskim. W ostatnim czasie miejscowość ta znalazła się na językach z powodu nieobczajanego skandalu, do którego doszło w parafii pw. Narodzenia NMP. Tamtejszy proboszcz został przyłapany na popularnym portalu randkowym. Choć początkowo wszystkiemu zaprzeczył, to po interwencji kurii w Opolu zrezygnował z posługi. Dlatego też parafia ta od 22 lutego ma nowego proboszcza. Więcej o tym możecie przeczytaj tutaj.

Według danych portalu "Polska w Liczbach" z 2021 roku Łubowice zamieszkuje zaledwie 335 mieszkańców. Co ciekawe, przed wjazdem do miejscowości można dostrzec dwujęzyczne tablice drogowe. Wynika to z faktu, że wielu mieszkańców należy do mniejszości niemieckiej na Śląsku, dlatego też w wyniku referendum w kwietniu 2008 roku wprowadzono niemiecko-polskie tablice informacyjne.

Jaka jest historia wsi Łubowice?

Początki wsi są datowane już na IX wiek p.n.e. Wówczas, jak twierdzą badacze, istniał tam gród z przełomu epoki brązu i żelaza. W okresie kultury łużyckiej Łubowice były jednym z największych obiektów obronnych na terenie Polski. Gród wówczas usytuowany był na wysokiej terasie odrzańskiej, otoczony wałami obronnymi. Zniszczenie tych umocnień nastąpiło w wyniku gwałtownego pożaru w VI w. p.n.e. i od tego czasu ich nie odbudowywano.

W średniowieczu na miejscu grodu powstała wioska "Lubowice" wzmiankowana w dokumencie z 1376 r. Kilkadziesiąt lat później w wiosce powstał drewniany kościół. Po 1551 r. właścicielami wsi została rodzina Wranińskich z Wronina. Od śmierci Wacława Wranińskiego w połowie XVII w. do 1723 r. Łubowice pozostawały własnością rodziny Lichnowskich, potem Antoniego Ferdynanda Harasowskiego na Hulczynie i Gusnara na Komornie. Ostatecznie Łubowice zostały sprzedane w 1765 r. kapitanowi pruskiemu von Klochowi.

Gmina Łubowice istniała w latach 1945–1954, a następnie do 1972 jako gromada Łubowice. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Co warto zobaczyć we wsi Łubowice?

Choć Łubowice mają powierzchnię około 3,7 km kw. to można podziwiać tam prawdziwe turystyczne perełki. Przy ulicy Zamkowej mieszczą się ruiny pałacu, który wybudowany został prawdopodobnie w XVIII wieku. Należał on do rodziny miejscowego poety Josepha von Eichendorffa wraz z przylegającym zabytkowym parkiem przypałacowym. Niestety podczas II Wojny Światowej obiekt ten został zniszczony. Jednak do dziś zachowała się grabowa aleja – zwana zwyczajowo "Zajęczą"

Przy ul. Wolności - w pobliżu ruin pałacu - znajduje się nieczynny cmentarz, który powstał wokół nieistniejącego już drewnianego kościoła. Można odnaleźć tam grób zmarłych rodziców poety Josepha von Eichendorffa. Nekropolię odnowiono w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Miejscowi zebrali w alei kilkanaście ocalałych nagrobków, płyt nagrobnych i rzeźb.

Turyści mogą odwiedzający Łubowice mogą też wybrać się do neogotyckiego kościoła wybudowanego przy ul. Eichendorffa. Obiekt powstał w roku 1902 na miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła z 1679 roku.

Oprócz tego miejscowi postanowili stworzyć izbę pamięci poświęconą miejscowemu poecie Eichendorffowi. Powstała ona w starej szkole. Izba skupia wszelkie pamiątki dotyczące jego osoby, m.in. dokumenty rodzinne, listy, wizerunki poety czy różnojęzyczne wydania jego dzieł. Przedmiotem wystawy są również rysunki i akwarele Łubowic oraz ich okolic.

Zobaczcie w galerii, jak wygląda Łubowice.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: