Jaworze odzyska status uzdrowiska?

i

Autor: Gmina Jaworze

Turystyka

Śląska wieś odzyska status uzdrowiska? Ruszyła ważna inwestycja dla lokalnej turystyki

2025-02-18 20:05

W Jaworzu (powiat bielski) ruszyły prace przy rewitalizacji odwiertu wód solankowych. Wykonawca inwestycji w najbliższym czasie przystąpi do głównego zakresu prac, dzięki czemu wieś będzie miała możliwość odzyskania statusu uzdrowiska.

Województwo śląskie będzie miało nowe uzdrowisko?

Przypomnijmy, że w czerwcu 2024 r.r. gmina Jaworze podpisała umowę na rewitalizację odwiertu wód solankowych. Prace miały rozpocząć się jeszcze w 2024 roku. W październiku wykonawca opracował projekt robót geologicznych, który przez dobrych kilka tygodni czekał na na akceptację ze strony śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Niestety spowodowało to opóźnienia z rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych. W końcu jednak prace ruszyły.

Uporaliśmy się z częścią dokumentacyjną. Mamy wszystkie pozwolenia, w tym urzędu górniczego. Przystępujemy do głównego zakresu prac. Wykonawca zamierza rozpocząć prace wiertnicze w tym tygodniu. Zrekonstruuje otwór Jaworze IGH-1 zgodnie z projektem robót geologicznych, wpuści do niego kolumny rur, wykona filtry w pogłębionej części otworu i przeprowadzi badania hydrogeologiczne – poinformował Radosław Hudziec, szef wydziału strategii, rozwoju i funduszy urzędu gminy.

Warto wspomnieć o tym, że rewitalizowany odwiert został wykonany pod koniec lat 70. XX wieku jako jeden z dwóch otworów głębinowych na terenie Jaworza. Pierwotnie miał głębokość 1525 m, która zostanie pogłębiona do 1650 m. Solanka będzie mogła zostać użyta w tężniach, a nie tak jak pierwotnie zakładano w basenach termalnych. Zmiana przeznaczenia wód ma związek ze zbyt niską temperaturą wody.

Należy podkreślić, że rewitalizacja odwiertu i uzyskanie dostępu do solanki są niezbędne do odzyskania przez Jaworze statusu uzdrowiska. Natomiast decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk podejmuje Rada Ministrów.

Jaworze od lat walczy o odzyskanie statusu uzdrowiska

Przypomnijmy, że w czerwcu podczas podpisania umowy na rewitalizację odwiertu wód solankowych, gmina podkreśliła, że inwestycja nie tylko przyczyni się do poprawy życia mieszkańców udostępniając im zasoby solankowe, ale będzie też impulsem do rozwoju turystyki uzdrowiskowej.

Wyłoniona w przetargu firma z Grabownicy Starzeńskiej na Podkarpaciu ma zakończyć prace przy rewitalizacji pochodzącego z końca lat 70. XX wieku odwiertu w trzecim kwartale 2025 roku. Mają one kosztować 7,85 mln zł. 

Docelowo, pozyskiwana z odwiertu „słona woda” będzie mogła zostać użyta w tężniach. Wynika to z faktu, iż solanka, którą naturalnie dysponuje Jaworze, ma zbyt niską temperaturę, aby mogła być wykorzystywana w basenach termalnych.

Warto wspomnieć o tym, że to już drugie podejście Jaworza do rewitalizacji odwiertu. Poprzednia firma po rozpoczęciu rewitalizacji (latem 2023 roku) natknęła się na problemy techniczne - w miejscu wykopów pojawił się gaz. Odwiert zabezpieczono. Gmina i wykonawca ustalili, że w tej sytuacji trzeba będzie zmienić metodę prac. Dotychczasowy wykonawca zrezygnował wówczas z umowy.

QUIZ. Kuracjuszu, jak dużo wiesz o leczeniu uzdrowiskowym? 10/10 tylko dla prawdziwych weteranów sanatoryjnych!
Pytanie 1 z 10
Jakie schorzenia są najczęściej leczone w polskich uzdrowiskach?
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: