„Mazowsze" z okazji jubileuszu 75-lecia wystąpiło w Zabrzu
Artyści z legendarnego zespołu „Mazowsze" na scenie tworzą spójną całość, tworząc przepiękną opowieść, prezentowaną śpiewem, tańcem i muzyką. Była okazja zobaczyć to i przeżyć mnóstwo pięknych emocji na żywo 20 stycznia 2024 r. w Zabrzu, gdzie grupa świętowała swój wyjątkowy, 75 jubileusz.
W przygotowanym repertuarze znalazły się pieśni i tańca z różnych regionów Polski. Był kujawiak, oberek, tańce górali żywieckich, łowickie. Nie zabrakło także oczywiście tradycyjnego, śląskiego „Trojaka". Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego wypełnia sale widowiskowe podczas koncertów po brzegi. Nie inaczej było w sobotni wieczór w Domu Muzyki i Tańca. Publiczność każdy występ nagradzała gromkimi brawami.
Symbol, kontynuacja polskiej tradycji, powrót do korzeni
Zespół składa się z około 170 osób - chóru, baletu i orkiestry. Artyści śpiewają, grają i tańczą, dbając o to, by folklor, tradycja - coś z czego wyrastamy, trwały i nie były zapomniane. Zespół stworzony w 1948 r. przez pasjonata Tadeusza Sygietyńskiego szybko stał się barwną wizytówką Polski za granicą. Zyskał tytuł Ambasadora Kultury Polskiej, a przez Jerzego Waldorffa został nazwany „perłą w koronie Rzeczypospolitej”.
„Mazowsze" przemierzyło już ponad 2 miliona km, dając ok. tysięcy koncertów w ponad krajach na sześciu kontynentach dla ok. 23 mln widzów. Podczas każdego spektaklu prezentują ok. 20 tańców z różnych regionów Polski, w tym z Beskidów, Kujaw, Śląska czy...Mazowsza. Repertuar zespołu wciąż się poszerza zarówno o klasyczne działa wielkich kompozytorów, jak też wielkie widowiska i spektakle edukacyjne dla dzieci. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród za działalność artystyczną.
Zobaczcie w naszej galerii ZDJĘCIA z jubileuszu w Zabrzu.