Gory

i

Autor: pixabay.com

Tłumy na górskich szlakach. Ratownicy apelują o rozwagę podczas wakacji

2022-06-14 12:37

Przed nami wakacje. To trudny czas dla ratowników GOPR i TOPR w górach. Sporo osób na szlakach górskich przecenia swoje możliwości. Nadal wielu z nas wychodzi w góry bez przygotowania, a to proszenie się o kłopoty i tragedię. Dlatego ratownicy apelują abyśmy podczas wakacji uważali na siebie i nasze dzieci.

Ciepła i słoneczna pogoda zachęca do pieszych wycieczek w górach. W Beskidzie Śląskim mimo że to jeszcze nie wakacje, tłumy na szlakach. A podczas wakacji turystów będzie znacznie więcej. W związku z tym GOPR apeluje do nas o rozwagę i czujność w górach.

– Nadal wielu nie przygotowuje się do wyjścia na szlak górski. Nieodpowiednie buty, brak plecaka z niezbędnymi zapakowanymi rzeczami do pieszych wycieczek skutkuje poważnymi kłopotami. Pamiętajmy, że w górach, nawet tych stosunkowo nie tak wysokich jak Beskid Śląski, pogoda może zmienić się diametralnie. Warto pamiętać, że na szlak wychodzimy wcześnie rano, najlepiej o 7.00. Wcześniej warto sprawdzić prognozę pogody. Na przykład w sierpniu w Tatrach występuje sporo burz. Najczęściej występują po południu. Musimy mieć przy sobie naładowany telefon- wyjaśnia Paweł Skawiński ratownik i przewodnik górski.

Z powodu brawury turystów oraz słabego przygotowania w górach dochodzi do wielu poważnych wypadków. Niestety co roku zdarzają się także te bardzo tragiczne kończące się śmiercią z powodu upadku z wysokiej wysokości na szlaku górskim.

– Najczęściej zauważamy, że osoby spędzające urlop w górach ulegają potłuczeniom, złamaniom kończyn, zasłabnięciom, udarom słonecznym i cieplnym- mówi Paweł Skawiński.

Tylko w samym maju GOPR w Beskidzie Śląskim musiał pomóc blisko 50 osobom. Wśród osób rannych jest też sporo rowerzystów, którzy próbują na swoich pojazdach sprawdzić się wyczynowo. Niestety niektórzy z nich w trakcie jazdy na szlaku nie uważają na pieszych i dochodzi do poważnych wypadków.

Ratownicy przypominają o tym aby w telefonie mieć wgraną aplikacją RATUNEK oraz pamiętać numery alarmowe 985 oraz 601-100-300.