Spis treści
- Dlaczego wprowadzono znaki B-37 i B-38?
- Co oznaczają znaki B-37 i B-38?
- Co grozi za nieprzestrzeganie znaków B-37 i B38?
Dlaczego wprowadzono znaki B-37 i B-38?
Znaki B-37 i B-38 zostały wprowadzone głównie po to, by usprawnić organizację ruchu w miejscach, gdzie czasowe parkowanie mogłoby prowadzić niebezpiecznych sytuacji.
Przykładowo w okresie Wszystkich Świętych, gdy tłumy odwiedzają cmentarze, parkingi w ich pobliżu często są pełne. Parkujące auta zdecydowanie zmniejszają widoczność. Dlatego też znaki B-37 i B-38 w takich miejscach są dobrym rozwiązaniem, usprawniającym płynność ruchu drogowego.
Polecany artykuł:
Co oznaczają znaki B-37 i B-38?
Zmiany w przepisach związane ze znakami drogowymi B-37 i B-38, weszły w życie 1 listopada. Kierowcy w najbliższym czasie szczególnie muszą zwracać na nie uwagę, gdyż obowiązuje one na czas określonych wydarzeń, takich jak m.in. święta.
Znak B-37 oznacza zakaz postoju w dni nieparzyste miesiąca (np. 1, 3, 5, itd.). Znak ten jest okrągły, z niebieskim tłem, czerwoną obwódką i przekreśleniem, a dodatkowo posiada jedną pionową białą kreskę na środku.
Natomiast znak B-38 oznacza zakaz postoju w dni parzyste miesiąca (np. 2, 4, 6, itd.). Wygląda podobnie do znaku B-37, ale posiada dwie pionowe białe kreski na środku.
Warto wiedzieć, że znaki te obowiązują od godziny 00:00 do 21:00. W pozostałych godzinach zakaz nie obowiązuje.
Co grozi za nieprzestrzeganie znaków B-37 i B38?
Kierowcy, którzy zignorują znaki B-37 i B-38, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze nakładany jest mandat w wysokości 100 złotych, a na konto kierowcy trafia jeden punkt karny.
Po drugie, samochody, które zostaną zaparkowane w miejscach objętych zakazem mogą zostać odholowane na parking strzeżony. Jego kosztem zostanie obciążony właściciel pojazdu. Ponadto w przypadku jeśli samochód pozostanie na parkingu przez dłuższy czas, właściciel może zostać obciążony dodatkowymi kosztami za każdy dzień postoju.