WIADOMOŚCI

Te pszczyńskie małżeństwa mają ogromny staż. Świętowali Złote, Diamentowe i Żelazne Gody

We wtorek, 22 października w Pszczynie odbyło się uroczyste spotkanie par świętujących wieloletnie pożycie małżeńskie. Te pary są ze sobą już od nawet 65 lat!

Większość czytających to nawet nie ma tylu lat, a te pszczyńskie małżeństwa przeżyły ze sobą już taki kawał czasu. W sali bankietowej zebrało się dwadzieścia siedem małżeństw żyjących ze sobą wspólnie 65, 60 i 50 lat. Zebranych gości przywitali burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Beata Rozmus. Burmistrz pogratulował tak pięknych jubileuszy tradycyjnie odnosząc się do lat młodości, kiedy zawierane były związki małżeńskie.

- Szanowni Państwo. Wasza wspólna droga jest przykładem dla młodszych pokoleń - dowodem na to, że prawdziwa miłość i szacunek mogą przezwyciężyć wszelkie trudności. W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, Wasze wieloletnie pożycie małżeńskie to dowód niezwykłej cierpliwości, zrozumienia i wzajemnej troski. Życzę Wam, aby kolejne lata były pełne zdrowia, radości i pogody ducha, a także dalszego czerpania radości z życia rodzinnego - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.

W tym roku cztery pary mogły pochwalić się najdłuższym stażem (65 lat). Czternaście małżeństw zawarto 60 lat temu, natomiast Złote Gody obchodziło dziewięć małżeństw. Wszystkie osoby, które do USC zgłoszą fakt, iż wspólnie przeżyły ze sobą 50 lat otrzymują Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadawany przez Prezydenta RP.

Jakie rocznice jeszcze ich czekają?

Każda rocznica ślubu ma w naszej kulturze swoją nazwę symbolizującą specyfikę materiału, użytego w nazwie ze względu na jego trwałość. Te najdłuższe, zaraz po 60 i 65 latach stażu nazywamy kolejno:

  • 70. rocznica ślubu - "Kamienne gody" - kamień symbolizuje trwałość i wytrwałość
  • 75. rocznica ślubu - "Brylantowe gody" - to niezwykle rzadka i wyjątkowa rocznica, podobnie jak brylanty
  • 80. rocznica ślubu - "Dębowe gody" - Dąb jest symbolem mądrości i trwałości