Te osoby z województwa śląskiego zginęły w katastrofie smoleńskiej . Od tragicznych wydarzeń minęło już 15 lat

i

Autor: Wikipedia, Creative Commons

Wiadomości

Te osoby z województwa śląskiego zginęły w katastrofie smoleńskiej . Od tragicznych wydarzeń minęło już 15 lat

2025-04-09 12:51

15 lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich były m.in. ważne osobistości i wysocy rangą urzędnicy, w tym również osoby pochodzące ze Śląska i Zagłębia. Dziś wspominamy ich sylwetki.

15. rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku na zawsze zapisał się w historii Polski jako dzień narodowej tragedii. To właśnie tego dnia o godz. 8:41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj doszło do katastrofy samolotu Tu-154m. Polska delegacja była w drodze do Katynia na uroczystości z okazji 70. rocznicy upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej.

Katastrofa smoleńska, która wydarzyła się 15 lat temu, wstrząsnęła Polską i światem. Zginęło wówczas 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką Marią, wysocy rangą urzędnicy państwowi i dowódcy Wojska Polskiego.

Zmarli w katastrofie smoleńskiej. Kim byli?

Dziś, 15 lat po wielkiej tragedii, wspominamy sylwetki zmarłych. Wśród ofiar znajdują się również osoby związane z województwem śląskim, a w tym:

Bochenek Krystyna - wicemarszałek Senatu RP

Urodziła się w Katowicach w 1953 roku. Była polonistką, dziennikarką Polskiego Radia, publicystką i reportażystką, a także cenioną senatorką nieprzerwanie od 2004 roku oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Twórczyni popularnego "Dyktanda", które z lokalnej inicjatywy radiowej przekształciło się w ogólnopolską klasówkę, a także pomysłodawczyni wydarzeń "Ambasador Polszczyzny" i "Ogólnopolskie imieniny Krystyn". Jako animatorka wielu akcji charytatywnych i prozdrowotnych, w tym "Wampiriady", angażowała się w pomoc potrzebującym. Autorka i współautorka kilku książek, za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana, a pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Spoczywa w Katowicach.

Dolniak Grzegorz - przedstawiciel Parlamentu RP

Urodził się w Będzinie w 1960 roku. Był posłem na Sejm IV, V i VI kadencji z okręgu sosnowieckiego, magistrem ekonomii. Wieloletni wiceprzewodniczący, a w 2009 roku przewodniczący klubu parlamentarnego PO. W latach 80. pracował w przemyśle, a w 1991 roku został prywatnym przedsiębiorcą. W politykę zaangażował się w 2001 roku, zdobywając mandat poselski, który utrzymywał w kolejnych wyborach. Angażował się w prace nad ustawą metropolitalną dla aglomeracji katowickiej i dbał o interesy miast Zagłębia. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci PO w województwie śląskim. Pozostawił żonę i córkę. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany został w Będzinie.

Handzlik Mariusz - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Urodzony w Bielsku Białej w 1965 roku. Był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialnym za politykę zagraniczną od 2008 roku, a wcześniej był dyrektorem Biura Spraw Zagranicznych. Był absolwentem socjologii na KUL. Odbywał staże w amerykańskim Kongresie, ONZ i NATO. W latach 1992-1994 był doradcą premiera ds. polityki zagranicznej, a następnie przez sześć lat pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju kierował Departamentem Polityki Eksportowej w MSZ, był ambasadorem tytularnym i przewodniczącym Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (MTCR) w Paryżu, a także radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W Kancelarii Prezydenta odpowiadał za tematykę międzynarodową i towarzyszył prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu podczas zagranicznych wizyt. Był także wykładowcą w Collegium Civitas. Czuł się przywiązany do Podbeskidzia i był kibicem TS Podbeskidzie. Uhonorowany licznymi odznaczeniami zagranicznymi i pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Karweta Andrzej - Dowódca Marynarki Wojennej RP

Urodzony w Jaworznie w 1958 roku. Był Dowódcą Marynarki Wojennej. Absolwent Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Służbę rozpoczął na trałowcach w Helu, dowodził okrętem ORP "Czapla" i grupą taktyczną. Po ukończeniu studiów w Akademii Marynarki Wojennej służył w 13. Dywizjonie Trałowców, a następnie w dowództwie Sił Morskich NATO SACLANT w Norfolk. Po powrocie do kraju został zastępcą dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2007 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Marynarki Wojennej. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i pochowany w Baninie koło Gdańska.

Kochanowski Janusz - Rzecznik Praw Obywatelskich

Urodzony w Częstochowie w 1940 roku. Był Rzecznikiem Praw Obywatelskich od 2006 roku, prawnikiem i dyplomatą. Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, doktor prawa, wykładowca prawa na UW w latach 1966-1990 oraz 1997-2005. W latach 1991-1995 konsul generalny RP w Londynie. Członek NSZZ "Solidarność" w latach 1980-1991. Założyciel Fundacji "Ius et Lex". Wykładał w wielu uczelniach za granicą, był autorem ponad stu prac naukowych. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i pochowany w Częstochowie. Jego ostatnią inicjatywą był apel o uznanie Katynia za miejsce pojednania Polaków i Rosjan.

ks. Pilch Adam - Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe

Urodził się w Wiśle w 1965 roku. Był księdzem generałem brygady, Naczelnym Kapelanem Wojskowym Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Ordynowany na duchownego w 1990 roku. Pracował w parafiach w Warszawie, Żyrardowie i Węgrowie. W latach 1993-1994 wikariusz biskupa Kościoła. Od 1995 roku w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym, major od 1999 roku, pułkownik. Od 2009 roku czasowo pełnił obowiązki Naczelnego Kapelana Ewangelickiego. Uczestniczył w misjach pokojowych i konferencjach międzynarodowych. Członek Kapituły Orderu Uśmiechu. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i pochowany w Warszawie.

Potasiński Włodzimierz - Dowódca Wojsk Specjalnych RP

Urodził się w Czeladzi w 1956 roku. Był generałem broni, dowódcą Wojsk Specjalnych. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademię Sztabu Generalnego WP. Absolwent Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego w Centrum im. Marshalla w Niemczech oraz wielu kursów NATO i w USA. Służbę wojskową rozpoczął w 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej, dowodził 16 Batalionem Desantowo-Szturmowym, 3 Brygadą Zmechanizowaną Legionów, 2 Brygadą Zmechanizowaną Legionów i 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Był szefem Zarządu Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej Dowództwa Wojsk Lądowych i szefem sztabu, zastępcą dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. W latach 1993-1994 pełnił służbę w Syrii, a w 2004 roku dowodził brygadą w Iraku. Dowódcą Wojsk Specjalnych RP został w 2007 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i pochowany w Krakowie.

Skrzypek Sławomir - Prezes Narodowego Banku Polskiego

Urodzony w Katowicach w 1963 roku. Był Prezesem Narodowego Banku Polskiego od 2007 roku. Absolwent Politechniki Śląskiej i Szkoły Głównej Handlowej. W latach 80. działał w opozycji, za co był skazany w stanie wojennym. Uzyskał dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin - La Crosse. Pracował w NIK, PZU Życie, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Domu Maklerskim BOŚ SA i PKP SA. W latach 2002-2005 był zastępcą prezydenta Warszawy. Od 2005 wiceprezes, a następnie prezes zarządu PKO BP. W 2007 roku powołany na stanowisko prezesa NBP. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i pochowany w Warszawie.

Śląsk Radio ESKA Google News

W Bytomiu upamiętniono 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Zobaczcie zdjęcia.