Licznik na prąd w Tauronie

i

Autor: tauron

Pieniądze

Tauron obniża cenę prądu. Mniejszy rachunek, gdy spełnisz jeden warunek

Jak obniżyć rachunek za prąd? Wystarczy spełnić jeden z pięciu warunków, a Tauron wystawi darmowy miesięczny rachunek w wysokości 125 zł netto. Klienci Tauronu dowiedzieli się, jak zaoszczędzić na rocznych rachunkach za energię elektryczną. Umożliwia to rozporządzenie o przyznanie jednorazowego rabatu na prąd za rok 2023.

Tauron Dystrybucja jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce. Dlatego ceny prądu, w jakich sprzedawany jest odbiorcom indywidualnym są ważnym wskaźnikiem dla innych dystrybutorów. Tauron już zapowiedział, że w 2023 roku obniży cenę netto dla wszystkich odbiorców o 125 zł.

To efekt rozporządzenia ministra energii, które polega na obligatoryjnym przyznaniu przez sprzedawców energii elektrycznej gospodarstwom domowym jednorazowego upustu od cen na których zostały one zamrożone od początku 2023 roku. Przepisy wchodzą w życie we wtorek 19 września. 

Wysokość rabatu wyniesie ponad 120 złotych netto. Oznacza to, że ceny energii w bieżącym roku będą niższe niż w 2022 roku, a gospodarstwa domowe ze średnim zużyciem otrzymają „darmowy” miesięczny rachunek.

Wchodzące w życie we wtorek przepisy obligują sprzedawców energii do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń, który wynagradza prooszczędnościowe działania odbiorców energii. 

- Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 proc. wstecznie od początku 2023 r. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie ok. 120 zł. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym - wyjaśniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak skorzystać z rabatu na prąd?

W przypadku spełnienia przed odbiorcę jednego ze wskazanych w projekcie warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić "bez zbędnej zwłoki", nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r. Ważne, że możemy spełnić tylko jeden warunek, a nie wszystkie łącznie. Są to:

 • zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.,
 • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu,
 • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną,
 • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego,
 • bycie prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

Jeżeli odbiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków, rozliczenie za 2023 r. ma nastąpić w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do dnia 31 marca 2024 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie po 7 dniach od ogłoszenia.

Ile kosztuje prąd za 1 kWh?

Cena prądu w Polsce waha się w zależności od województwa i dystrybutora. Obecnie prąd kosztuje 0,94 - 1,03 zł za kWh. 

 • Enea – cena prądu w Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Toruniu i Szczecinie to 0,94 zł brutto za 1 kWh.
 • Energa – 1 kilowatogodzina w Gdańsku i Olsztynie kosztuje 1,03 zł brutto.
 • PGE – w Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Radomiu, Kielcach i Rzeszowie cena energii elektrycznej wynosi 1,00 zł brutto za 1 kWh.
 • Tauron – cena prądu we Wrocławiu i Opolu wynosi 0,96 zł brutto za kWh.
 • Tauron – 1 kilowatogodzina prądu w Krakowie kosztuje 0,96 zł brutto.
 • Tauron – za 1 kWh mieszkańcy Gliwic, Katowic płacą 0,97 zł brutto.
 • E.ON - mieszkańcy Warszawy za 1 kWh płacą 1,02 zł brutto

Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2023 roku wynosi ok 1 zł. W 2022 roku było to 77 gr, w 2021 74 gr, w 2020 roku 68 gr, natomiast w 2019 opłata wynosiła 61 gr za każdą kWh.​

Ile kosztuje prąd przy normalnym zużyciu?

Średnie gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 2400 kWh. Najwięcej za prąd płacą mieszkańcy regionu miast: Gdańsk, Koszalin i Olsztyn - 2476 zł rocznie. Najmniej za prąd płacą mieszkańcy miast, w których działa Enea - 2250 zł rocznie.

Mieszkańcy Katowic i Gliwic zapłacą 2328 zł, a Białegostoku, Radomia, Kielc i Lublina - 2414 zł. Mieszkańcy Warszawy zapłacą rocznie 2445 zł.

Jak obniżyć zużycie prądu w mieszkaniu?

Zobacz w galerii zdjęciowej

Województwo śląskie bez tajemnic. Rozpoznasz miasto po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Jakie to miasto?
Województwo śląskie bez tajemnic
Listen on Spreaker.