Ze względu na stopień zanieczyszczenia węgla brunatnego, palenie nim w piecu było zakazane. Zawiera więcej siarki i zanieczyszczeń niż węgiel kamienny. Oprócz tego jest mniej energetyczny. Mimo to w sejm przyjął ustawę o czasowym korzystaniu z tego surowca w domowych piecach. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.
Od 12 października 2022 r. można kupować węgiel brunatny w celu opalania nim w domowym piecu. PGE rozpoczęła sprzedaż węgla z Bełchatowa i Turowa. Tona węgla brunatnego kosztuje znacznie mniej niż węgla kamiennego. Jej cena zaczyna się już od 200-300 zł brutto.
Polecany artykuł:
Tani węgiel od PGE z Bełchatowa
Do zakupu węgla brunatnego z Bełchatowa potrzebujemy deklaracji CEEB, w której jako główne źródło ogrzewania podaliśmy węgiel. Wtedy będziemy mogli skorzystać z oferty PGE i kupić węgiel w limicie od 2 do 6 ton tylko w jednej z dwóch kopalń – Turów i Bełchatów. Odbiorcy indywidualni mogą zakupić węgiel po wcześniejszym zamówieniu telefonicznych i umówieniu daty odbioru.
Odebrać węgiel można samemu albo można kogoś do tego upoważnić, w obu przypadkach na kopalni trzeba się wylegitymować deklaracją CEEB. W Bełchatowie można kupić dwa rodzaje węgla brunatnego sortowanego. Sort grubości 0-80 mm kosztuje 191,51 brutto za tonę bez akcyzy, sort 80 mm-300 mm za 305,56 zł brutto za tonę. Zamówienia można składać pod numerem telefonu: tel. (44) 737 47 72 w godzinach: 8.00-16.00 w dni robocze.
Ze względu na niską kaloryczność tego paliwa, trzeba go spalić znacznie więcej. Węgiel kamienny ma około 21-28 tys. kJ/kg, miały mają 17-23 tys. kJ/kg, węgiel brunatny, który można kupić z kopalni w Bełchatowie ma mniej niż 7740 kJ/kg.