Pingwiny zamieszkały w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
W sumie 11 pingwinów zasiliło szeregi Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Sympatyczne nieloty przechodzą właśnie aklimatyzację w specjalnie do tego przeznaczonym budynku. To duży pawilon, który powstał na potrzebę przyjazdu pingwinów Humboldta do Chorzowa. Tym samym nieloty powróciły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po 43 latach. Dzisiaj, 17 lutego dziennikarze mogli z bliska zobaczyć jak 11 (7 samców i 4 samiczki) pingwinów czuje się gościnnych progach śląskiego zoo. Nieloty na razie zajmują się głównie jedzeniem śledzi i poznawaniem swoich opiekunów.
Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), które pojawiły się w Chorzowie nazywane są również pingwinami peruwiańskimi. Na wolności żyją na wybrzeżach Peru i Chile. Nie lubią za bardzo zimowej aury, dlatego ze swojego pingwinarium do basenu zewnętrznego będą mogły wyjść dopiero na wiosnę. I dopiero wtedy zwiedzający zoo będą mogli je zobaczyć.
To znakomita informacja dla wszystkich, którzy odwiedzają nasze zoo, miejsce, w którym kolejne pokolenia mieszkańców regionu mają możliwość uczenia się i poznawania zwierząt niewystępujących w naszym kraju. Chcemy, by Śląski Ogród Zoologiczny łączył tradycję z nowoczesnością, poszerzał swoją ofertę i był coraz bardziej atrakcyjny dla odwiedzających - mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Pingwiny są bardzo nieśmiałe i potrzebują jeszcze trochę czasu, żeby poczuć się w śląskim zoo jak w domu. Na razie jest ich 11 sztuk, ale docelowo nielotów będzie u nas więcej. Mają się tu pojawić jeszcze 3 samiczki, bo pingwiny łączą się w pary na całe życie i żaden nie może być samotny.
Pingwinarium tuż obok małpiarni
Obiekt, w którym zamieszkały pingwiny powstał w listopadzie 2019 roku na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wchodzi budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3, przy którym obserwować będzie można zwierzęta. Budynek o powierzchni zabudowy 323,83 m2 i kubaturze 1070,27m 3 w najwyższym punkcie osiąga 3,5m wysokości.
Dodajmy, że goście będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu. Pingwiny Humboldta są zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że na świecie jest tylko 50 tys. takich osobników.