Wybory parlamentarne 2023. Jak głosowano w aresztach śledczych i zakładach karnych w regionie?

i

Autor: Pexels/zdj. ilustracyjne

Wybory 2023

Tak głosowali więźniowie w aresztach w woj. śląskim. "Zdecydowane zwycięstwo"

2023-10-16 11:28

W wyborach parlamentarnych 15 października głos można było oddać także w areszcie śledczym czy zakładzie karnym. Jak w tych placówkach w województwie śląskim rozłożyły się głosy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wybory parlamentarne 2023. Głosowano także w aresztach i zakładach karnych

15 października odbyły się wybory parlamentarne. Polki i Polacy wybierali posłów i senatorów na czteroletnią kadencję. 

Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej cały czas aktualizowane są wyniki tegorocznych wyborów. Spływają kolejne dane z obwodowych komisji wyborczych. Dostępne są wyniki 100 proc. z nich. Nie brakuje także danych z zakładów karnych i aresztów śledczych. Jak te głosy rozkładały się, jeśli chodzi o województwo śląskie? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Przypomnijmy, że osoby przebywające w dniu wyborów w tych właśnie miejscach zostały również ujęte w spisie wyborców.

Wybory 2023. Głosowanie w aresztach śledczych w woj. śląskim

W areszcie śledczym w Sosnowcu liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła ponad 300. Frekwencja wyniosła odpowiednio: 83,50 proc. (Sejm) oraz 82,20 proc. (Senat). Najwięcej głosów uzyskał Wojciech Saługa (KO), bo dokładnie 44. Spore poparcie otrzymał także Mateusz Bochenek (KO) 33.

W katowickim areszcie z kolei liczba wyborców wyniosła dokładnie 362. Frekwencja również była wysoka - ponad 88 proc. Ogromną przewagę - nad pozostałymi - uzyskała Koalicja Obywatelska (łącznie prawie 200 głosów; najwięcej otrzymał Borys Budka). Natomiast premier Mateusz Morawiecki zdobył tylko 20 wskazań. 

W areszcie w Częstochowie zagłosować mogło w tegorocznych wyborach parlamentarnych 223 osoby. Większość z takiej możliwości skorzystało (frekwencja powyżej 92 proc.). Tu także triumfowała Koalicja Obywatelska (ponad 120 głosów łącznie). 

W areszcie śledczym w Tarnowskich Górach liczba wyborców wyniosła 383. Frekwencja utrzymała się na poziomie ok. 75 proc. Najwięcej głosów przyznano KO - 136, (na prowadzeniu Krystyna Szumilas). Natomiast na drugim miejscu znalazł się PiS z 53 głosami.

W bytomskim areszcie zagłosować mogły 344 osoby. Frekwencja z kolei wyniosła blisko 79 proc. Wygrała tam Koalicja Obywatelska z 141 głosami. Druga była Trzecia Droga z 33 wyborcami.

Natomiast w areszcie śledczym w Gliwicach liczba wyborców wyniosła 339. Z prawa wyborczego skorzystało 77,3 proc. uprawnionych. Najwięcej głosów przypadło KO - 127 (królowała Krystyna Szumilas), za nią znalazł się PiS - 41 głosów.

W mysłowickim areszcie głos mogło oddać 332. wyborców. Frekwencja wyniosła ok. 84 proc. Najwięcej głosów oddano na Koalicję Obywatelską - 167 (najczęściej wybierany był Borys Budka).

Wybory 2023. Głosowanie w zakładach karnych w woj. śląskim

Także w części zakładów karnych w regionie znane są już szczegółowe dane dotycząca głosowania w ramach wyborów parlamentarnych. 

W Ciasnej (pow. lubliniecki) wyborców było 569. Frekwencja utrzymała się na poziomie ok. 67 proc. Podobnie jak we wcześniejszych przykładach - najwięcej głosów otrzymała Koalicja Obywatelska (169). Dla porównania - Prawo i Sprawiedliwość tylko 54, Trzecia Droga z kolei 45. 

Również zakład karny w Herbach (pow. lubliniecki) przekazał do PKW całościowe wyniki. 351 osób mogło w wyborach do Sejmu i Senatu łącznie zagłosować. Aż 93 proc. oddało głos w wyborach do niższej izby parlamentu. Koalicja zdobyła 151 głosów i tu także triumfowała. 

Natomiast w Łazach (pow. zawierciański). Liczba wyborców wyniosła 256, a frekwencja natomiast ok. 63 proc. Koalicja zebrała 48 głosów (najwięcej Wojciech Saługa), PiS nieco mniej, bo 37 (najlepszy wynik dla Ewy Malik). Dobry rezultat uzyskała także Konfederacja (29). 

W Wojkowicach (pow. będziński) liczba wyborców wyniosła 526, natomiast frekwencja to ok. 69 proc. Koalicja uzyskała 148 głosów (najwięcej Wojciech Saługa), a Trzecia Droga 59 głosów (najlepiej wypadł Kamil Wnuk). Trzeci najlepszy wynik uzyskał PiS - 57 głosów (najlepszy wynik dla Ewy Malik).

Natomiast w Wojkowicach w Oddziale Aresztu Śledczego liczba wyborców wyniosła 380, z czego frekwencja to ok. 75,5 proc. Koalicja uzyskała 183 głosy (najwięcej Wojciech Saługa), drugi wynik należał do PiSu (najlepszy wynik dla Ewy Malik), a na trzecim miejscu uplasowała się Trzecia Droga z 25 głosami.

W Cieszynie (pow. cieszyński) oddano 288 głosów, frekwencja wyniosła ok. 77 proc. Najwięcej głosów - 120 uzyskała Koalicja Obywatelska (najlepiej wypadła Mirosława Nykiel), na drugim miejscu znalazła się Trzecia Droga z 47. głosami (na prowadzeniu Mirosław Suchoń), duża liczba głosów - 33 przypadła PiSowi (najwięcej oddano na Stanisława Szweda).

Natomiast w Lublińcu (pow. lubliniecki) oddano 167 głosów. Frekwencja wyniosła 83,5 proc. Królowała tam Koalicja Obywatelska, oddano na nią 70 głosów (najwięcej na Dorotę Leszczynę). Drugi z kolei był PiS z 23 głosami (najczęściej wybierana była Lidia Burzyńska), na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga z 22. głosami.

W Raciborzu (pow. raciborski) wyborców było 686. Frekwencja utrzymała się na poziomie ok. 76 proc. Z dużą przewagą zwyciężyła tam KO, zdobyła 258 głosów (najwięcej Krzysztof Gadowski). Na drugim miejscu znalazł się PiS z 85 głosami (zdominował Bolesław Piecha), tuż za nim znalazła się Trzecia Droga z 76 głosami.

Natomiast w Jastrzębiu Zdroju wyborców było aż 747. Frekwencja tu wyniosła ok 65 proc. Zwyciężyła Koalicja Obywatelska - 248 głosów (najwięcej oddano na Krzysztofa Gadowskiego). Kolejny był PiS (najwięcej głosów zdobył Bolesław Piecha), a miejsce trzecie Trzecia Droga - 47 głosów.