Fabryka produkujące wodór na śląsku

i

Autor: Polenergia

Inwestycje

Ta fabryka będzie produkować popularny pierwiastek. Ma powstać na Śląsku

2024-10-17 11:10

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała o planowanej inwestycji. Na śląsku ma powstać fabryka wodoru, która przyczyni się do transformacji polskiej gospodarki w kierunku bardziej ekologicznym. Koszt budowy fabryki ma opiewać na 2 miliardy Euro.

Spis treści

  1.  Kiedy nowelizacja ustawy o OZE?
  2. Gdzie na Śląsku powstanie fabryka wodoru?
  3. Gdzie wykorzystywany jest zielony wodór?

 Kiedy nowelizacja ustawy o OZE?

14 października rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz wybranych innych ustaw oraz projekt ustawy wodorowej. Przepisy zakładają m.in. wprowadzenie siatki pojęć koniecznych do rozwoju i funkcjonowania rynku wodoru w Polsce, stworzenie zasad certyfikacji i wyznaczania operatorów wodorowych, uregulowanie zasad koncesjonowania działalności związanej z magazynowaniem wodoru, zasady funkcjonowania systemów wodorowych.

W związku z przyjętą nowelizacją Agencja Rozwoju Przemysłu planuje budowę na Śląsku fabryki wodoru w ramach spółki joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym.

Myślę, że będzie to coś co zmieni optykę, jeśli chodzi o gospodarkę Polski w przestrzeni transportu, ekologii - ocenił Michał Dąbrowski, prezes ARP.

Dodał, że inwestycja wiąże się z wykorzystaniem zielonego wodoru w przemyśle jak i sektorze automobility.

Gdzie na Śląsku powstanie fabryka wodoru?

ARP ma już partnera technologicznego. Prezes wyjaśnił, że projekt będzie realizować spółka jonit venture, w której partnerami będą trzy firmy. Obecnie nie wiadomo jeszcze, kto będzie trzecim partnerem. Szczegóły zostaną podane w najbliższych tygodniach.

Chcemy wybudować fabrykę wodoru, bo to będzie "game changer" dla całego regionu. Chcemy być w tym pierwsi, mamy ustalone kroki milowe. Inicjatorem tego projektu jest pani minister przemysłu Marzena Czarnecka. Będziemy go prawdopodobnie alokowali na Śląsku - wskazał Dąbrowski.

Podał również, że w przyszłym roku w pierwszej fazie inwestycji ARP zainwestuje 600 mln zł w wodorowy projekt. Koszt inwestycji szacowany jest na 1,5 - 2 mld euro. Choć obecnie oficjalnie nie wiadomo, w którym mieście ma powstać fabryka, to jednym z miast zainteresowanych wodorową inwestycją jest Rybnik.

– Miasto Rybnik podejmuje działania związane z tym, aby na terenie Miasta Rybnika powstała firma, która będzie inwestowała w technologie wodorowe. Potencjalna lokalizacja fabryki możliwa będzie na terach inwestycyjnych miasta przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod taki cel – przekazała portalowi "rybnik.com.pl" Agnieszka Skupień, Naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji UM Rybnika.

Zobaczcie, jak mogłaby wyglądać taka fabryka.

Gdzie wykorzystywany jest zielony wodór?

Zielony wodór produkowany jest w procesie elektrolizy wody przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Jest on wykorzystany jako nośnik energii w ogniwach paliwowych w transporcie kołowym oraz kolej.

Zielony wodór może mieć też zastosowanie w energetyce i ciepłownictwie w procesie dekarbonizacji tych sektorów oraz w przemyśle rafineryjnym do produkcji paliw, chemicznym do produkcji nawozów (zielony amoniak) oraz chemikaliów.

Wodór produkowany w potencjalnej śląskiej fabryce ma być wykorzystywany na potrzeby nie tylko przemysłu, ale także transportu, zwłaszcza komunikacji zbiorowej.