Dawna fabryka Philipsa w Bielsku-Białej na licytacji. Wielka wyprzedaż majątku Signify

2024-09-25 11:34

Firma Signify, światowy lider na rynku oświetlenia, pod koniec ubiegłego roku zakończył działalność w Bielsku-Białej. Powodem było to, że z rynku wypierane są tradycyjne żarówki na rzecz tych LED-owych. Kropką nad "i" będzie wyprzedaż całego majątku na internetowej aukcji, która potrwa dwa dni. Na liście jest ponad 500 pozycji.

Signify znika z Bielska-Białej. Powodem żarówki LED

Signify to niejako spadkobierca stuletniej historii fabryki w Bielsku-Białej. Jego historia  zaczyna się w 1923 roku - przy ówczesnej ulicy Pierackiego 35. Tam działalność rozpoczęła  Śląska Fabryka Wyrobów Metalowych „Mewa", produkująca kapsle do butelek. W latach 70. ub. wieku fabrykę przekształcono w Bielskie Zakłady Podzespołów Lampowych Polam-Bielsko. W 1989 r. „Polam" został zlikwidowany i zakład kontynuował działalność jako Philips Lighting Bielsko Ltd, a w ostatnich latach jako Signify. 

W fabryce produkowano m.in. żarówki, świetlówki czy lampy HID. W zakładzie powstawało też oświetlenie dedykowane podzespołom sektora motoryzacyjnego czy branż, które nie były związane z oświetleniem. Decyzję o zamknięciu podjęto w październiku ubiegłego roku, a 1 marca 2024 roku zarząd podjął uchwały rozwiązujące spółkę i powołujące likwidatora. Bezpośrednim powodem był spadek produkcji wywołany globalnym trendem stawiającym na żarówki powstające w technologii LED.

Signify Poland Bielsko Sp. z.o.o. kończy swoją działalność. Fabryka zajmująca się produkcją m.in. komponentów do tradycyjnego oświetlenia – żarówek, świetlówek i in. – ma zakończyć produkcję do 30 czerwca 2024 roku - pisała kilka miesięcy temu bielska "Solidarność". 

Licytacja historii i wartościowego sprzętu

Bardzo szybko jednak pokonano drogę od słów do czynów, bowiem w połowie października odbędzie się gigantyczna licytacja wyposażenia fabryki za pośrednictwem domu akcyjnego Surplex, który prowadzi takie aukcje na całym świecie. Licytacja będzie trwać dwa dni - 15 i 16 października. Na sprzedaż wystawionych jest ponad 500 wysokiej klasy maszyn, a także elementy wyposażenia, które służą do obróbki metalu, szkła i tworzyw sztucznych. Wśród maszyn znajdują się m.in. [za portalem dlahandlu.pl]: 

  • wtryskarki Wittmann Battenfeld Smartpower 110,
  • linia produkcji szkła Pumpa, 
  • obrabiarki, 
  • linie z systemami bębnowania

Chętni nie muszą jednak czekać do samej licytacji. Zakupy mogą zostać zrealizowane bezpośrednio. 

W przypadku tej aukcji świadomie zrezygnowaliśmy z cen minimalnych. Dzięki temu kupujący mają szansę na naprawdę korzystne zakupy - wyjaśnia Damian Matczak w rozmowie z portalem dlahandlu.pl

Maszyny można zobaczyć  8 października po wcześniejszym zapisaniu się. Część przedmiotów można obejrzeć też wirtualnie, na stronie aukcyjnej Surplex, gdzie przy części maszyn dodano filmy pokazujące w całości obiekt wystawiony na sprzedaż. Można również zobaczyć całą halę z lotu ptaka.